«سعید ملک پور» پس از ۱۱ سال زندان، به مرخصی اعزام شد

ایران وایر : سعید ملک پور، زندانی جرایم سایبری در زندان اوین، بعد از۱۱ سال حبس بعدازظهر امروز به مرخصی اعزام شده است. او که شهروندی دوتابعیتی است، مهرماه ۱۳۸۷ هنگامی که برای ملاقات با خانواده به ایران سفر کرده بود، دستگیر و در دادگاه انقلاب تهران ابتدا به اعدام و سپس با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شد.

آقای ملک پور تاکنون دوران حبس خود را بدون حتی یک روز مرخصی طی کرده بود.

بنا به گزارش خبرگزاری هرانا شنبه ۲۹ تیرماه ۹۸، سعید ملک پور، این زندانی جرایم سایبری در زندان اوین به مرخصی اعزام شد. وی از زمان بازداشت و طی ۱۱ سال گذشته از مرخصی محروم بوده است.

سعید ملک‌پور از سوی بخش سایبری سپاه پاسداران به مدیریت سایت‌های پورنوگرافی فارسی‌زبان متهم شد. از دیگر اتهامات او «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری»، «توهین به رئیس جمهور»، «ارتباط با گروه‌های معاند نظام» و «فساد فی الارض» بوده است. او در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی بابت اتهامات وارده به اعدام بعلاوه هفت سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد، این حکم در دی ماه ۱۳۹۰ در دیوان عالی کشور تأیید شد و در ۲۷ بهمن ۱۳۹۰، برای اجرای احکام ارسال شد ولی بعدا با یک درجه تخفیف حکم اعدام به حبس ابد تبدیل شد.
سعید ملک پور پیشتر طی نامه‌ای که از زندان بیرون فرستاد، گفته بود:« از زمان بازداشت به مدت ۳۲۰ روز در حبس انفرادی، بدون ملاقات و بدون دسترسی به کتاب و روزنامه به سر برده و تنها یک جلد قرآن، یک مهر و یک بطری آب در اختیار داشته است و در تمام این مدت زیر فشار و شکنجه بوده است.»

پدر او در آخرین روزهای اسفند ۸۷ فوت کرد ولی سعید ۴۰ روز بعد و در یک تماس تلفنی ۵ دقیقه‌ای از این امر مطلع شده است.

بازجویان با فشار و طرح این مساله که فیلم‌های مصاحبه برای دریافت بودجه پروژه گرداب سپاه پاسداران است و وعده آزادی با وثیقه؛ او را راضی به اعتراف تلویزیونی کرده‌اند. پخش این اعترافات بدون پوشش صورت و در فاصله روز سوم تا هفتم درگذشت پدرش ضربه سختی به خانواده او وارد کرد. ملک‌پور بارها گفته است: «در صورت بررسی پرونده توسط کارشناس کامپیوتر و اینترنت می‌تواند بی‌گناهی خود را ثابت کند.»

Share