مهاجرت سالانه ۲۰۰۰ دانشجوی ایرانی به آمریکا

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری صبح یکشنبه در مراسم امضای قرارداد میان یک شرکت شتاب دهنده و صاحبان صنایع دارویی و واکسن در استان البرز، اظهار کرد: البرز قطب دارویی کشور است و نیاز است که از ظرفیت‌های موجود در آن به طور کامل بهره برداری شود.

وی با اشاره به اینکه پژوهشکده‌ها و متخصصان زیادی در کشور وجود دارد که نتایج کارشان به دلیل عدم حمایت کافی منتج به پژوهش نمی‌شود، گفت: پژوهش تنها کار دولت نیست، بخش خصوصی برای سرمایه گذاری حضور یافته و دولت به عنوان مشوق در این بخش است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در بخش دیگری با تاکید بر اینکه نیروی انسانی فوق العاده ای در کشور وجود دارد، گفت: سالانه به طورمتوسط حدود دو هزار دانشجو به آمریکا می‌روند، باید زمینه‌ای فراهم شود که دانشجویان در کشور بمانند و به تولید و اقتصاد دانش بنیان کمک کنند.

ستاری با بیان اینکه در گذشته تعداد افراد کمتری در شرکت‌های دانش بنیان مشغول به فعالیت بودند این در حالی است که امروزه تعداد شاغلان در این حوزه به ۱۰۰ هزار نفر رسیده است، گفت: امروز باید بستر درخشش افراد توانمند در حوزه پژوهش فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه نباید شادابی و اعتماد به نفس را از فعالان شرکت‌های دانش بنیان گرفت زیرا آنها جواهراتی هستند که باید با تأمین امکانات پژوهشی و کار بدرخشند، گفت: آنها باید آزادی عمل داشته باشند و به کارآفرینی برسند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بیان کرد: امید است نهضتی که در حوزه استارت آپ ها به ویژه حوزه بیوتک شروع شده ادامه یابد زیرا بیشترین افتخارات این حوزه در منطقه از آن کارآفرینان ایرانی است.

ستاری با تاکید بر اینکه امید است در حوزه بیوتک با خلق محصولات جدید به افتخارات بیشتری دست یابیم، گفت: بیوتک حوزه‌ای جدی است و معاونت علمی و فناوری سرمایه گذاری ویژه ای در این حوزه داشته است.

وی در بخش دیگری با اشاره به اینکه ۹۷ درصد داروها و مواد دارویی کشور تولید داخل است، گفت: امید است برای سه درصد داروهای وارداتی باقیمانده نیز برنامه ریزی کنیم به ویژه برای تأمین نیازهای دارویی دام و طیور تلاش ویژه ای لازم است.

Share