سه سوال ساده برای مشخص کردن سطح آی‌کیو

اعتمادآنلاین | برای مشخص کردن آی‌کیوی افراد نیازی به طرح پرسشنامه‌ها و معادلات سخت نیست؛ با سه سوال می‌توان به سطح هوش هر فردی رسید.

به گزارش اعتمادآنلاین، یک روزنامه انگلیسی اعلام کرد: برای مشخص کردن سطح آی‌کیوی افراد پاسخ به سه پرسش کافی است، پرسش‌هایی که در سال ۲۰۰۵ مطرح شده و می‌تواند به راحتی این مهم را محقق سازد.

پرسش‌هایی که در روزنامه «میرور» منتشر شده عبارت‌ است از:

۱- قیمت راکت و توپ تنیس ۱٫۱۰ دلار است، اگر راکت یک دلار از توپ گران‌تر باشد، قیمت توپ چقدر است؟

۲- پنج دستگاه در یک کارخانه بافندگی پنج شی‌ء را در پنج دقیقه تولید می‌کنند، ۱۰۰ دستگاه برای تولید ۱۰۰ شی‌ء چند دقیقه نیاز دارند؟

۳- تعداد نیلوفرهای آبی در یک دریاچه هر روز دوبرابر می‌شود، اگر ظرف ۴۸ روز کل دریاچه پر از نیلوفر آبی شود، برای پر شدن نیمی از دریاچه چند روز زمان لازم است؟

پروفسور شین فردریک از موسسه تحقیقات ماساچوست، که مبتکر این طرح ساده اندازه‌گیری آی‌کیو است، می‌گوید: این پرسش‌ها را با سه هزار نفر در سطوح مختلف آموزشی در میان گذاشتیم و تنها ۱۷ درصد از آنها موفق شدند پاسخ صحیح بدهند.

به گفته این کارشناس، پرسش‌ها در وهله اول آسان به نظر می‌رسند و به شکل ساده‌ای هم فهمیده می‌شوند، اما برای رسیدن به پاسخ صحیح باید ابتدا از پاسخ ساده‌ای که به ذهن می‌رسد چشم‌پوشی کرد.

شایع‌ترین پاسخ‌های داده‌شده به این پرسش‌ها به ترتیب ۱۰ سنت، ۱۰۰ دقیقه و ۲۴ روز است اما تمامی آنها اشتباه هستند.

پاسخ صحیح عبارت است از: ۵ سنت، ۵ دقیقه و ۴۷ روز.

Share