لاک‌پشت‌هایی که در معرض انقراض‌اند و پلاستیک می‌خورند

ایران اینترنشنال : دانشمندان می‌گویند لاک‌پشت‌های سبزِ، گونه‌ای در معرض انقراض، پلاستیک‌های رهاشده در طبیعت را با غذا اشتباه می‌گیرند و می‌خورند.

لاک‌پشت‌های دریایی با دیدن شی‌ و ورانداز کردن رنگ و ظاهرش تصمیم می‌گیرند خوردنی است یا نه؛ غذای مورد‌علاقه‌شان یعنی علف‌ها و جلبک‌های دریایی به پلاستیک شباهت دارد.

امیلی دانکن، پژوهشگر حوزه حفاظت و آلودگی‌ دریایی در دانشگاه اکسِتِر بریتانیا، می‌گوید: «ممکن است منبع این پلاستیک‌ها چیزهایی مثل کیسه‌های سیاه زباله یا خرده‌های طناب‌ ماهیگیری و کیسه‌های خرید باشد.»

پژوهشگرهای دانشگاه اکسِتِر و انجمن محافظت از لاکپشت‌ها، روی ۳۴ لاک‌پشت که به سواحل شرقی جزیره قبرس رانده شده‌ بودند مطالعه کردند و دریافتند تکه‌های پلاستیکی رشته‌‌رشته‌‌شده که سیاه، شفاف یا سبز‌رنگ باشند توجه لاک‌پشت‌ها را جلب می‌کند.

به گزارش نیوزویک، این گروه پژوهشی توانستند دستگاه گوارش ۱۹ لاک‌پشت را بررسی کنند. همه آن‌ها پلاستیک خورده بودند، که تعداد این پلاستیک‌ها بین ۳ تا ۱۸۳ متغیر بود. لاک‌پشت‌های کوچک‌تر و جوان‌تر بیش‌ از بقیه پلاستیک خورده‌ بودند که شاید به‌خاطر ساده‌لوحی و بی‌تجربگی‌شان باشد.

یافته‌های این گروه پژوهشی نشان می‌دهد که لاک‌پشت‌های سبز، به‌ویژه جوان‌ترها، که در آب‌های ساحلی قبرس تغذیه می‌کنند، مرتب پلاستیک می‌بینند و می‌خورند و در دستگاه گوارش اجساد این لاک‌پشت‌ها پلاستیک یافته شده‌ است. نتایج این پژوهش در ادامه پژوهش‌های پیشین است و تایید می‌کند که سایر گونه‌های لاک‌پشت نیز نمی‌توانند بین غذا و زباله تمایز قائل شوند؛ مثلا لاک‌پشت‌های پوست‌چرمی کیسه‌های پلاستیکی را به‌جای عروس دریایی می‌بلعند. این مشکل فقط به لاک‌پشت‌های سبز و پوست‌چرمی محدود نمی‌شود. حجم بسیار زیاد پلاستیک در سواحل اقیانوس‌های جهان موجب شده است تمام لاک‌پشت‌های دریایی، دست‌کم ۴۳ درصد از پستانداران دریایی مثل دلفین‌ها و نهنگ‌ها، ۳۶درصد از پرندگان دریایی و بسیاری از ماهی‌ها پلاستیک بخورند.

پروفسور برِندِن گادلی، سرپرست پژوهش استراتژی دریایی در دانشگاه اکسِتِر، می‌گوید: «این دست پژوهش‌ها به ما کمک می‌کند بفهمیم لاک‌پشت‌های دریایی چه می‌خورند و آیا نوع خاصی از پلاستیک بیش‌ از سایر انواع بلعیده ‌شده‌ است یا خیر.» او در ادامه می‌افزاید: «مهم است بدانیم کدام نوعِ پلاستیک به‌طور اخص مشکل ایجاد می‌کند و در ضمن روی مواردی انگشت بگذاریم که به مردم انگیزه بدهد به همکاری در کاهش مصرف پلاستیک و آلودگی ادامه بدهند.»

Share