رئیس جمهوری برزیل: هدف کشورهای قدرتمند جهان از پرداختن به ﻣﺳﺄله آتش سوزی جنگلهای آمازون مداخله در امور داخلی برزیل است

رادیو فرانسه : ژئیر بُولسُونارُو رئیس جمهوری برزیل، پنجشنبه ۲۲ اوت / ۳۱ مرداد به کشورهای قدرتمند جهان هشدار داد تا در ﻣﺳﺄله آتش سوزی جنگلهای آمازون دخالت نکنند و گفت که هدف اصلی آنان مداخله در امور داخلی برزیل است.

واکنش مقامات بلندپایه کشورهای قدرتمند جهان به آتش سوزی اخیر در جنگلهای آمازون که از هجده روز پیش آغاز شده است، خشم ژئیر بُولسُونارُو، رئیس جمهوری برزیل، را برانگیخت. او پنجشنبه شب ۲۲ اوت / ۳۱ مرداد در فیلمی که مستقیماً از فیسبوک پخش می شد، از کشورهای قدرتمند جهان خواست تا در ﻣﺳﺄله آتش سوزی جنگلهای آمازون دخالت نکنند.

ژئیر بُولسُونارُو همچنین گفت که کشورهایی که برای ما پول میفرستند از سر خیرخواهی و نوعدوستی این کار را نمی کنند بلکه هدفشان دخالت در امور مملکت ما است. او گفت که رئیس جمهوری فرانسه طرز تفکری استعماری دارد و می خواهد از این موضوع برای ﺗﺄمین منافع شخصی سیاسی خود استفاده کند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، و آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، قبلاً نگرانی خود را از حریق در جنگلهای آمازون بیان کرده‌اند.

امانوئل ماکرون پنجشنبه شب ۲۲ اوت / ۳۱ مرداد در حساب توئیتر خود نوشت که شدت حریق در آمازون به حدی است که این ﻣﺳﺄله را به بحرانی بین المللی مبدل کرده است و پیشنهاد کرد که درباره این موضوع در نشست گروه ۷ صحبت شود.

سخنگوی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، نیز روز جمعه ۲۳ اوت / ۱ شهریور گفت که وضعیتی اضطراری به سبب آتش سوزی ویرانگر در جنگلهای آمازون بوجود آمده است و این حریق تهدیدی جدی برای برزیل و دیگر کشورهای منطقه به شمار می‌رود. او همچنین افزود که آنگلا مرکل معتقد است که باید درباره این موضوع در نشست ژ ۷ که در پایان این هفته در فرانسه برگزار میگردد، صحبت شود و از پیشنهاد رئیس جمهوری فرانسه در این زمینه پشتیبانی می کند.

بر اساس گزارش ﻣﺆسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل، اطلاعات به دست آمده از ماهواره نشان می دهد که آتش سوزی در جنگلهای آمازون امسال نسبت به سال گذشته (۲۰۱۸) ۸۳ درصد افزایش یافته است.

Share