تلگرام تنظیمات حریم خصوصی را برای حمایت از معترضان هنگ‌کنگی به‌روز می‌کند

پیام‌رسان تلگرام با هدف محافظت از هویت معترضان هنگ‌کنگی در برابر مقام‌های دولتی، قصد دارد در به‌روز‌رسانی آتی‌‌اش به کاربران امکان بدهد شماره تلفنشان را پنهان کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این به‌روز‌رسانی که قرار است در روزهای آینده منتشر شود به معترضان اجازه می‌دهد هویت خود را در گروه‌های چت فعال در این پیام‌رسان پنهان نگه دارند. گروه‌های تلگرامی یکی از محل‌های مورد استفاده مقام‌های دولتی چین و هنگ‌کنگ برای شناسایی معترض‌هاست.

سازمان امنیت هنگ‌کنگ به رویترز گفته است نسبت به شرایط دشوار فعلی مسئولانه عمل کرده و هدفش احیای نظم عمومی بوده است. این سازمان دولتی به این سوال که آیا از طریق تلگرام معترض‌ها اقدام به شناسایی معترض‌ها کرده یا نه، پاسخی نداده است. وزارت امور خارجه چین، کمیته مرکزی فضای مجازی این کشور و دفتر امور هنگ‌کنگ و ماکائو نیز تا این لحظه به این سوال پاسخی نداده‌اند.

به گفته هوادارن و سازماندهندگان اعتراضات هنگ‌کنگ، هزاران معترض هنگ‌کنگی برنامه‌ریزی‌های مربوط به اعتراضات را از بیش از ۱۰۰ گروه تلگرامی دریافت می‌کنند. گزارش‌ها حاکی از آن است که وقتی معترض‌ها برای بسیج سریع افراد از پیام‌رسان‌های رمزگذاری‌شده مانند تلگرام استفاده می‌کنند، خطر نفوذ پلیس به گروه‌ها کمتر است.

از این گروه‌ها برای انتشار همه جور اطلاعاتی استفاده می‌شود، از خبرهای تجمع‌های اعتراضی بعدی گرفته تا نکاتی درباره خیس کردن قوطی‌های گاز آشک‌آور، هویت پلیس‌های مخفی و جزییات و رمز ورود به ساختمان‌هایی که معترض‌ها در مواقع خطر می‌توانند به آن‌جا پناه ببرند و مخفی شوند.

برخی معترض‌ها از سوء‌استفاده پلیس از اعتماد عمومی به گروه‌های تلگرامی ابراز نگرانی می‌کنند. آن‌ها می‌گویند پلیس می‌تواند از این طریق افراد را شناسایی و بازداشت کند. گروه‌های چت که از آن‌ها برای هماهنگی تجمع‌های اعتراضی استفاده می‌شود در دسترس عموم‌اند و افراد فعال در این گروه‌ها با نام مستعار فعالیت می‌کنند.

تلگرام به کاربران اجازه می‌دهد با بارگذاری فهرست شماره‌ تلفن‌ها بتوانند سایرین را بیابند. در نتیجه، کاربر با داشتن شماره تلفن شخصی دیگر می‌تواند از حضور آن فرد در این پیام‌رسان مطلع شود. این امکان در عمل باعث می‌شود نام مستعار افراد و شماره تلفنشان افشا شود. در این صورت، فقط کافی است سازمان امنیت از اپراتور تلفن همراه درخواست کند هویت صاحب شماره تلفن را ارسال کند.

برخی معترض‌ها می‌گویند سازمان‌های امنیتی چین و هنگ‌کنگ با بارگذاری فهرست بزرگی از شماره تلفن‌های مختلف سعی کرده‌اند هویت معترض‌های فعال در گروه‌های تلگرامی را شناسایی کنند.

به‌روز‌رسانی‌ جدید تلگرام به کاربران اجازه می‌دهد امکان شناسایی و تطبیق از طریق شماره تلفن را غیرفعال کنند. این تغییر امنیت حریم خصوصی افراد در این پیام‌رسان را افزایش می‌دهد.

در خرداد‌ماه سال جاری، پاول دوروف، مدیرعامل شرکت تلگرام، از یک حمله سایبری بزرگ به زیرساخت‌های تلگرام خبر داد و چین را بانی این حمله معرفی کرد. دوروف جزییات بیشتری درباره این موضوع منتشر نکرد، اما گفت این حمله هم‌زمان با اعتراضات در هنگ‌کنگ بوده است.

از آغاز تجمع‌های اعتراضی در هنگ‌کنگ سه ماه می‌گذرد و تاکنون حدود ۹۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

Share