ترامپ با اشاره به پرتاب ناموفق موشک ایران: عکسی داشتیم و آن را منتشر کردم

رادیو فردا » دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، یک روز پس از آنکه با انتشار تصویری نوشت آمریکا در شکست اخیر ایران در پرتاب موشک ماهواره‌بر دخالتی نداشته، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره تصویر مذکور گفت حق داشته است این عکس را منتشر کند.

آقای ترامپ روز شنبه ۹ شهریور گفت: «من فقط برای ایران آرزوی خوب دارم. مشکل بزرگی داشتند».

رئیس جمهوری آمریکا درباره تصویری که به همراه توئیت یک روز قبلش منتشر کرده بود گفت: «ما یک عکس داشتیم من هم منتشرش کردم؛ کاملا حق چنین کاری را داشتم».

ترامپ همچنین در پاسخ به این سوال که این تصویر چگونه تهیه شده و از چه طریق در اختیار او قرار گرفته است گفت: «این را خودتان باید پیدا کنید».

یک اندیشکده و برخی رسانه‌های آمریکایی روز جمعه اعلام کردند که پرتاب یک موشک ماهواره‌بر در پایگاهی در سمنان شکت خورده و ظاهرا در سکوی پرتاب انفجاری روی داده است.

ساعاتی بعد دونالد ترامپ با اشاره به اینکه آمریکا دخالتی در ناکام ماندن اقدام ایران نداشته است، تصویری از سکوی پرتاب پس از حادثه را منتشر کرد.

برخلاف تصاویر عمومی ماهواره‌ها، تصویری که آقای ترامپ منتشر کرد وضوح و کیفیتی بسیار بهتر داشت و بر روی آن نیز توضیحاتی نوشته شده بود.

در واکنش به انتشار این تصویر، بحث‌هایی درباره «محرمانه» بودن آن مطرح شده و شماری از کارشناسان نیز در این باره که آیا عکس را «ماهواره‌ای نظامی» ثبت کرده یا «یک پهپاد» دیدگاه‌های خود را مطرح کرده‌اند.

چند رسانه آمریکایی از قول برخی مقام‌های امنیتی سابق شائبه «محرمانه» بودن تصویرمنتشرشده را مطرح کردند، اما در عین حال یادآور شدند که رئیس جمهوری آمریکا حق دارد طبقه‌بندی اسناد را تغییر بدهد و سندی محرمانه را به سندی عادی تبدیل کند.

پنتاگون و مقام‌های مرتبط آمریکا تاکنون واکنشی درباره این موضوع و منبع عکس نشان نداده‌اند؛ با این حال یک مقام پنتاگون در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی تایید کرد عکس منتشرشده در توئیت آقای ترامپ جزو اسنادی بود که روز جمعه در اختیار او قرار گرفت.

پاتریک ادینگتون، عضو سابق سازمان سی‌آی‌ای که تصاویر ماهواره‌ای را تحلیل می‌کرد، به خبرگزاری رویترز گفته است عکسی که دونالد ترامپ منتشر کرد تصویری طبقه‌بندی‌شده بود و آن را «ماهواره جاسوسی» آمریکا ثبت کرده بود.

پاتریک ادینگتون با اشاره به اینکه آقای ترامپ این اختیار را دارد که اسناد را از حالت طبقه‌بندی خارج کند گفته است اگر این اقدام صرفا با هدف نشان دادن «ظرفیت‌های فضایی بسیار پیشرفته ما باشد، بی‌تردید دشمنانمان از آن استقبال می‌کنند».

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون درباره آنچه روز جمعه در پایگاه سمنان روی داد سکوت کرده‌اند؛ تنها محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، با اشاره به اینکه «ماهواره ناهید سالم است» گفت: «اطلاع دقیقی از آنچه در سمنان اتفاق افتاده نداریم و بهتر است در این زمینه دوستان ما توضیح دهند».

فعالیت‌های موشکی جمهوری اسلامی همواره با انتقاد آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه روبه‌رو بوده است.

برخی از این کشورها جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که در پوشش پرتاب ماهواره به فضا در واقع دست به آزمایش موشک‌های بالستیک می‌زند؛ تهران این اتهام را رد می‌کند.

Share