توفند دورین خطرناکتر شد؛ باهاما آماده برخورد نزدیک از نوع پنج

بی بی سی : جزایر باهاما آماده برخورد توفند “دورین” می‌شود که در ۴۸ ساعت گذشته شدیدتر شده و به درجه پنج رسیده است.

به پیش‌بینی مرکز ملی طوفان آمریکا، انتظار می‌رود این طوفان “بی‌اندازه خطرناک” امروز به این مجموعه جزایر برسد و بعد به سمت ساحل شرقی آمریکا حرکت کند.

ساکنان باهاما مشغول تخته‌کوبی در و پنجره‌ها هستند یا اگر در مسیر پیش‌بینی شده طوفان قرار دارند محل را ترک کرده‌اند.

مقامات هشدار داده‌اند که بلندی موج‌های این توفان به چهار متر و شصت سانتی‌متر برسد.

فرودگاه‌های کوچک بسته شده‌اند اما فرودگاه بین‌المللی اصلی امروز باز بوده است.

طوفان اوایل امروز در دویست کیلومتری جزیره “آباکوی بزرگ” بود، با سرعت سیزده کیلومتر در ساعت به سمت غرب حرکت می‌کرد و سرعت بادهایش به حدود ۲۲۵ کیلومتر در ساعت می‌رسید. پیش‌بینی شده مرکز طوفان بزودی به بالای جزیره “آباکوی بزرگ” برسد و در اواخر یکشنبه و دوشنبه به جزیره گرند.

پس از گذر از جزایر باهاما، پیش‌بینی شده که طوفان دورین به فلوریدا در ساحل شرقی آمریکا آسیب بزند. قبلا انتظار می‌رفت این طوفان مستقیما به فلوریدا بزند اما اکنون مسیرش کمی تغییر کرده است و به نظر می‌رسد ویرانی به اوج نرسد.

سرعت بادهای طوفان دورین یکی از خطرناکترین‌ها در سال‌های اخیر است. کارشناسان هشدار داده‌اند که این طوفان می‌تواند مخربترین طوفان این منطقه باشد؛ بعد ار طوفان درجه پنج اندرو که در سال ۱۹۹۲ شصت و پنج نفر را کشت و ۶۳ هزار خانه را ویران کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته درجریان طوفان دورین هست و آن را در توییتر “طوفانی بی‌اندازه خطرناک” توصیف کرد.

طوفان‌ها که شدتشان بر اساس معیار سیفر-سیمپسون از یک تا پنج درجه‌بندی می‌شود، معمولا وقتی به آبهای گرم مثل فلوریدا می‌رسند شدیدتر می‌شوند.

هواشناسان می‌گویند انتظار دارند دورین در میانه هفته به سمت شرق تغییر مسیر بدهد و سواحل جورجیا و کارولینا را تهدید کند.

هر چه طوفان کندتر عبور کند، خطرش بیشتر می‌شود

مرکز ملی طوفان آمریکا پیش‌بینی کرده طوفان دوریان امروز در جزایر آباکو و جزیره گرند باهاما سبب “موج‌های مرگبار ناشی از طوفان، بادهای ویرانگر قوی و باران شدید با قابلیت سیل‌های مرگبار” شود.

آژانس ملی مدیریت فوریت‌های باهاما پیش‌بینی کرده سرعت گذر طوفان کاهش یابد و مدتی بیشتر بالای این جزایر بماند و از این رو ویرانی‌اش بیشتر شود.

هیوبرت مینیس نخست وزیر باهاما دستور داده مردم بخش‌هایی از جزیره گرند و جزایر آباکو را ترک کنند و گفته جان ۲۱ هزار نفر و ۷۳ هزار خانه در معرض خطر است.

در فلوریدا اعلام وضعیت اضطراری شده، ۲۵۰۰ نیروی گارد ملی بسیج شده و ۱۵۰۰ نیروی دیگر هم در آماده باش هستند و طوفان را در تمام ساحل ۱۹۳ کیلومتر این ایالت پایش می‌شود. انتظار می‌شود طوفان اوایل هفته آینده به فلوریدا برسد.

در این ایالت مردم به فروشگاه‌ها هجوم برده تا مایحتاج و دارو تهیه کنند و در شهر ساحلی میامی دوچرخ‌های (اسکوتر) برقی اجاره‌ای را جمع کرده‌اند تا طوفان آن را به هوا بلند نکند و به جایی نکوبد.

Share