احتمال تغییر رییس سازمان صدا و سیما

رادیو زمانه : در روزهایی که انتشار کتاب محمد سرافزار، رییس پیشین سازمان صدا و سیما با عنوان «روایت یک استعفا» درباره دوران مدیریتش در این سازمان خبرساز شده، برخی رسانه‌های داخلی خبر از احتمال تغییر رییس فعلی این سازمان می‌دهند. در حال حاضر عبدالعلی علی عسکری، با حکم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ریاست سازمان صدا و سیما را بر عهده دارد.

عملکرد این سازمان در بخش‌های مختلف، اختلافات داخلی و ناهماهنگی‌ها، فقدان مدیریت واحد در این سازمان، بحران مالی، عملکرد جناحی و …، این نهاد حاکمیتی را با انتقادات گسترده‌ای روبه‌رو کرده است. دولت حسن روحانی نیز از منتقدان جدی این سازمان است.

بر اساس گزارشی که در سایت فرارو منتشر شده، روزنامه آفتاب یزد روز شنبه ۹ شهریور به نقل از یک منبع آگاه گفته است احتمالا به زودی علی عسکری از مدیریت صدا و سیما کنار خواهد رفت و فرد دیگری جای او را خواهد گرفت.

در شبکه‌های اجتماعی هم شایعاتی درباره تغییر رییس سازمان تا پایان شهریور ماه منتشر شده است.

سید محمد حسینی، وزیر ارشاد دوران محمود احمدی نژاد، مهرداد بذرپاش، مدیر عامل پیشین شرکت خودروسازی سایپا، غلامعلی حداد عادل، داماد خامنه‌ای و علی فروغی، رییس شبکه سوم سیما از گزینه‌هایی هستند که نام آنها به عنوان روسای احتمالی سازمان صدا و سیما از ماه‌های گذشته مطرح بوده است.

صدا و سیما تاکنون به این اخبار واکنشی نشان نداده است.

روایت یک استعفا
محمد سرافراز که در آبان ۱۳۹۳ جایگزین عزت‌الله ضرغامی شد، بیش از ۲۰ سال تجربه مدیریت عالی سازمان صدا و سیما را داشت اما تنها ۱۸ ماه پس از انتصابش استعفا کرد.

او در کتابش که اخیرا آن را به شکل اینترنتی منتشر کرده، روایت‌هایی از سانسور، نفوذ نهادهای امنیتی به ویژه سپاه در صدا و سیما و نقش دفتر رهبری در تصمیمات مهم در این سازمان ارائه کرده که خبرساز شده است.

سرافراز به ویژه به نقش حسین محمدی، معاون بررسی دفتر علی خامنه‌ای و پدر عروس محمدحسن خامنه‌ای، برادر کوچک‌تر رهبر جمهوری اسلامی در استعفای خود اشاره می‌کند.

علی ‌عسکری، رییس کنونی سازمان صدا و سیما در دوره ریاست عزت‌الله ضرغامی معاون فنی صدا و سیما بود. سرافراز در زمان ریاست بر سازمان صدا و سیما، علی عسکری را برکنار کرد.

او در کتاب خود نوشته است که حسین محمدی، از مدیران دفتر رهبر جمهوری اسلامی، حامی علی عسکری بوده است.

سرافراز از یک شرکت «بدون مجوز« به نام «توسعه فن‌آوری سروش» (مسئول توسعه پیام‌رسان سروش) نام برده و نوشته ۴۹ درصد سهام آن متعلق به سه نفر و از جمله فرزند علی عسکری بوده است و «نزدیکان غلامعلی حداد عادل» پدر عروس آیت‌الله خامنه‌ای و «عوامل هلدینگ یاس»، وابسته به بنیاد تعاون سپاه از آن حمایت می‌کرده‌اند.

علی عسکری ۲۲ اردیبهشت سال ۹۵ با حکم رهبر جمهوری اسلامی رییس سازمان صداوسیما شده است.

Share