۳۰۴ ماه زندان و ۲۲۸۰ ضربه شلاق برای کشاورزان معترض در چهارمحال و بختیاری

کیهان لندن : ۱۰۳ نفر از کشاورز استان چهارمحال و بختیاری که سه سال پیش در اعتراض به انتقال آب زاینده‌رود به یک کارخانه با مأموران نیروی انتظامی درگیر و بازداشت شده بودند محاکمه شدند.

این کارگران در سال ۹۵ طی یک درگیری با مأموران نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و بسیج در شهرستان بلداجی بازداشت شده بودند.

اتهام این کشاورزان «تمرد در برابر ماموران و اخلال در نظم و آسایش عمومی» اعلام شده است. پس از اعلام رأی دادگاه ۲۷ نفر از آنها تبرئه و ۷۶ نفر از آنان به زندان و شلاق محکوم شدند.

هر یک از این ۷۶ کشاورز به دلیل «سنگ‌پرانی» به چهار ماه زندان و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

درگیری این کارگران با مأموران و لباس‌شخصی‌ها در ۲۹ تیرماه سال ۹۵ پس از جلوگیری مردم شهر بلداجی که غالباً کشاورز بودند، از اجرای بخشی از پروژه تونل کوه سبز و دخالت نیروی انتظامی رخ داد.

این پروژه از سال ۸۳ آغاز شد اما مردم با توجه به خشکسالی‌های اخیر در این استان و مشکلات ایجاد شده برای تالاب چغاخور به انتقال آب از این منطقه معترض شدند. نیروهای انتظامی، سپاه و بسیج با حضور گسترده در مقابل مردم معترض با آنها درگیر شدند.

در این درگیری دست‌کم ۱۸۰ نفر زخمی و یکی از معترضان به نام صادق نادری نیز جان سپرد. مقامات حکومت درباره علت جان باختن این فرد نظرات متناقضی بیان کردند. خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه گزارش داده بود صادق نادری به دلیل پرت شدن از پشت بام جان باخته اما سعید منتظرالمهدی سخنگوی پلیس اصابت گلوله ساچمه‌ای را علت مرگ عنوان کرده بود.

مراسم خاکسپاری صادق نادری در شهر بلداجی و با حضور هزاران نفر از مردم انجام شد:

در پی این حادثه اعضای شورای شهر بلداجی نیز استعفا دادند. برخی افراد بومی در شبکه‌های اجتماعی عنوان کرده بودند اعزام نیروهای انتظامی و بسیج و سپاهی و درگیر شدن آنها با مردم معترض به بروز این درگیری منجر شد؛ این موضوع در نامه استعفای نمایندگان شورای شهر بلداجی نیز تأیید شد. در متن این نامه آمده بود آنها «در اعتراض به تصمیم غیرمنطقی و بی‌تدبیری مسئولان در اعزام یگان‌های ویژه به شهر بلداجی، که پیامد آن آشفتگی در شهر بود» از مقام خود استعفا دادند.

همچنین کانال تلگرامی «صدای پای آب» نیز نوشته است که «مجروحین این حادثه به علت اختلال روانی [ضربات روحی] پس از حادثه، خونمردگی در بیضه، شکستن کتف، پا، سر، دندان و… مستحق دریافت دیه از بیت‌المال شدند.»

این کانال تلگرامی افزوده است قاتل صادق نادری که در جریان این اعتراضات کشته شد تا کنون شناسایی نشده و دولت موظف شده دیه مقتول را پرداخت نماید.

یادآوری می‌شود که خشکسالی و کم‌آبی در ایران طی سال‌های اخیر به شدت گسترش یافته و در این میان عدم مدیریت صحیح آب، کشاورزان را هدف قرار داده و در بسیاری از نقاط ایران مزارع و باغ‌ها در حال خشک شدن هستند. همین موضوع اعتراضاتی را طی سال‌های گذشته رقم زده است.

بجز درگیری مردم بلداجی که اکنون به صدور حکم زندان و شلاق علیه آنها منتهی شده است، کشاورزان شرق اصفهان نیز از دو سال پیش تا کنون چند نوبت اعتراض خود نسبت به عدم مدیریت آب و ندادن حق‌آبه زمین‌هایشان را در قالب تظاهرات و تجمع نشان داده‌اند.

Share