کاخ سفید ‘جلوی دسترسی به مکالمات ترامپ با پوتین و محمد بن سلمان را گرفت’

بی بی سی : رسانه‌های آمریکا می‌گویند کاخ سفید دسترسی به محتوای مکالمات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با برخی مقام‌ها از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی را محدود کرده است.

روزنامه واشنگتن پست نوشته است که دسترسی به اظهارات سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در دیدارش با آقای ترامپ در کاخ سفید در ۲۰۱۷ نیز طبقه‌بندی شده و دیگر در دسترس عموم نیست.

گزارش شده که در این دیدار، آقای ترامپ گفته است نگران دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ نبوده است.

نیویورک تایمز هم نوشته که محتوای مکالمات آقای ترامپ با ولادیمیر پوتین و محمد بن سلمان به یک سرور امنیتی منتقل شده‌اند.

کاخ سفید هنوز در این باره اظهارنظری نکرده است.

محتوای مکالمات رئیس‌جمهوری آمریکا با مقام‌های خارجی معمولا در دسترس همگان قرار می‌گیرد. سی ان ان می‌گوید محتوای مکالمات آقای ترامپ با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در دسترس نیست که به گفته منابع سی ان ان، “غیر عادی” است.

اخیرا کنگره آمریکا روند استیضاح رئیس‌جمهوری را به طور رسمی در مجلس نمایندگان آغاز کرده است.

آقای ترامپ متهم شده که در تماس تلفنی با رئیس جمهوری اوکراین، او را برای تحقیق درباره جو بایدن رقیب دموکراتش تحت فشار قرار داده است.

آقای ترامپ اتهام فشار بر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین را رد کرده است.

نگرانی درباره این تماس تلفنی اولین بار از سوی یک افشاگر در یک سازمان امنیتی آمریکا مطرح شد.

دموکرات‌ها آقای ترامپ را متهم کرده‌اند که برای بی‌اعتبار کردن رقیب سیاسی خود به دنبال کمک کشورهای خارجی است، اتهامی که آقای ترامپ آن را رد می‌کند.

کاخ سفید پیشتر محتوای مکالمات رهبران آمریکا و اوکراین را منتشر نکرده بود اما در نهایت متن مکالمه تلفنی منتشر شد.

بر اساس سند منتشر شده، رییس جمهوری آمریکا ۲۵ ژوئیه از آقای زلنسکی خواسته بود تا درباره جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری که فرزندش برای یک شرکت گاز در اوکراین کار می‌کند تحقیق کند.

احضار پومپئو به کنگره
در همین حال سه کمیته مجلس نمایندگان آمریکا از مایک پومپئو، وزیر امور خارجه این کشور خواسته‌اند اسناد و مدارک مرتبط با ارتباط دولت آمریکا و اوکراین را در اختیار آنها بگذارد.

روسای کمیته‌های روابط خارجی، اطلاعات و امنیت، و نظارت بر دولت در احضاریه‌ای به وزیر امور خارجه آمریکا یک هفته مهلت داده‌اند که این مدارک را ارائه کند.

کورت ولکر نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات اوکراین که استعفا داده به کنگره احضار شده است. نام آقای ولکر هم در جریان جنجال بر سر مکالمات آقای ترامپ و رئیس‌جمهوری اوکراین ذکر شده بود.

Share