خوزستان همچنان در وضعیت بحران؛ توالت‌های اهواز از کار افتاده

کیهان لندن : گزارش‌های میدانی از وضعیت مردم استان خوزستان حاکیست که توالت‌ها از کار افتاده‌اند و مردم نمی‌توانند از توالت‌های منازل خود به دلیل بالا آمدن فاضلاب شهری، استفاده کنند و بهداشت عمومی مردم به خطر افتاده است.

در چهارمین روز پس از وقوع سیل تازه در استان خوزستان، وضعیت مردم همچنان بحرانی است و به استناد گزارش‌های میدانی حتی توالت‌ها نیز از کار افتاده و مردم امکان استفاده از توالت منازل خود را به دلیل بالا آمدن فاضلاب شهری ندارند. مشکلات سیستم فاضلاب شهرهایی چون اهواز و کارون که در تمام سال‌های گذشته مرتب از سوی مسئولان وعده پیگیری داده شد، حالا باعث شده که مردم در خانه‌های خود نتوانند از توالت استفاده کنند و این بهداشت عمومی را به خطر انداخته است.

آنگونه که علی ساری نماینده مجلس شورای اسلامی از وضعیت مناطق سیل‌زده گزارش کرده، مناطق زیادی از اهواز، کارون، خرمشهر، اهواز و آبادان، باوی و حمیدیه را سیل فراگرفته و در خیابان‌های شهرک دانشگاه اهواز با قایق رفت و آمد می‌شود.

بهداشت شهرها‌ و روستاها به شدت اُفت کرده و ترکیبی از ماندآب‌ و فاضلاب در هر جا دیده می‌شود. کودکان در میان آب‌های آلوده وقت می‌گذرانند و کسی به فکر هشدارهای بهداشتی نیست. در برخی نقاط هنوز هم بیش از یک متر آب و فاضلاب وجود دارد و خانه‌ها تخلیه شده‌اند.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان امروز جمعه ۲۹ آذرماه وعده داده که خوزستان تا ۲۴ ساعت آینده از حالت بحران خارج می‌شود. او در عین‌حال احتمال ریزش شبکه فاضلاب منطقه ۸ شهری اهواز را داده که به گفته‌ی وی سه تا چهار روز زمان برای رفع این مشکل نیاز است.

به گفته‌ی استاندار خوزستان، در بارندگی‌های اخیر اهواز ۱۷ میلیون مترمکعب آب جمع شده که در پنجاه سال اخیر، سه بار اتفاق افتاده و این پدیده‌ی «نادر و کم‌سابقه‌»ای است!

از سوی دیگر، ویدئوهایی از ارتفاع بسیار زیاد آبگرفتگی و گستردگی آب‌های شناور در استان خوزستان منتشر شده که نشان می‌دهد اثری از پیاده‌روها و سطح خیابان نیست و مردم از تخته‌پاره‌ها قایق ساخته و با استفاده از آنها تردد می‌کنند.

یک شهروند آبادانی در شوخی تلخی با روانه کردن غازهای‌ خود در خیابان‌های آب گرفته، اقدام به ماهیگیری هم کرده است!

فرمانداری آبادان اعلام کرده که تعدادی پمپ از شهرهای زنجان، ماهشهر و اصفهان به آبادان رسیده تا با آنها بتوان آب را از سطح شهر جمع‌آوری کرد.

طبق اعلام سازمان «هلال‌احمر» تا کنون به ۲ هزار و ۲۳۱ خانوارآسیب دیده کمک‌رسانی شده است.

مردم در اهواز برای فرار از آب‌هایی که در خانه‌هایشان جمع شده و آنها را حبس‌ کرده در پشت‌بام‌ها چادر زده‌اند و یا به طبقه‌های بالای ساختمان پناه برده‌اند. انباشت آب باران و فاضلاب در سطح شهرها، بوی فاضلاب را به صورت غلیظ و سنگین متصاعد کرده آنهم در حالی که فاضلاب بر کف خانه‌ها نشسته و خشک شده است

معصومه خنفری فرماندار شهرستان کارون از خطرناک بودن موقعیت مردم کوت‌ عبدالله خبر داده که پس از نشست زمین در تالاب در آن شکاف ایجاد شده است. او همچنین گفته که «من کارشناس نیستم که برای حل مشکل تصمیم بگیرم و نمی‌دانم چه‌ کاری باید انجام داد و آیا نتیجه‌بخش باشد اقدامات!»

نکته قابل توجه درباره منطقه کوت‌ عبدالله این است که تصاویر اندکی از وضعیت این منطقه در فضای مجازی و توسط رسانه‌های رسمی منتشر شده که همین اندک تصاویر نیز با هدف تبلیغ درباره حضور نیروهای بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. با این حال، ویدئویی بسیار تکان‌دهنده از وضعیت کوت‌ عبدالله در فضای مجازی دست به دست می‌شود که در آن ویرانه‌ای شبیه به مناطق جنگ‌زده به نمایش گذاشته شده است. ویدئویی که از واقعیت آن، هیچ اثری در گزارش‌های رسمی داخلی وجود ندارد.

در این میان، بازار عذرخواهی‌های مسئولان شهری هم داغ شده و از استاندار خوزستان و امام‌جمعه آبادان تا رئیس بیمارستان «امام‌خمینی» اهواز که بر اثر قطع برق در پی وقوع سیل، ۴ بیمار زن در آن جان خود را از دست دادند، از یکدیگر پیشی می‌گیرند.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان از کم‌کاری‌ها عذرخواهی کرده‌اند. شریعتی حجم بارندگی‌ها را بیش از میزان پیش‌بینی‌ها خوانده و گفته «با این وجود تلاش‌ها برای رفع همه‌جانبه مشکلات ادامه دارد!»

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در گفتگو با رسانه‌ها از ارسال نیروهای امداد و تجهیزات از تهران به منطقه خبر داده و در جملات عجیب و غریب گفته که مشکل تا حدودی رفع شده اما این بدان معنا نیست که مشکل رفع شده!

علی ابراهیمی‌پور امام جمعه آبادان نیز از مردم عذرخواهی کرده و از مسئولان قوه‌قضاییه خواسته تا به موضوع رسیدگی کنند و خواستار برخورد جدی قوه قضاییه و دادستانی آبادان با مسئولانی شد که در خصوص رفع آبگرفتگی پس از باران در آبادان کوتاهی کرده‌اند. وی گفت: «وزیر نیرو و مسکن دیگر باید چه بلایی سر مردم بیاید تا پاسخگوی مشکلات باشند؟»

درگیری‌های آبفای خوزستان و شهرداری بر سر پذیرفتن مسئولیت تخلیه شهر اهواز از آب نیز همچنان ادامه دارد.

«عصر جنوب» بر اساس ادعای منابع موثق نوشته که بهنام مریدی مدیرعامل آب و فاضلاب اهواز شب گذشته (پنج‌شنبه) به صورت شفاهی استعفا داده و صبح امروز در سرکشی استاندار خوزستان و هیأت همراه از مناطق آب‌گرفته حضور‌ نداشته!

از طرفی هم، بر سر تخریب رستوران‌های ساحلی که در حریم رودخانه کارون ساخته شده‌اند، آبفا با استانداری خوزستان اختلاف نظر دارند. با اینکه رئیس اداره حریم سازمان آب و برق خوزستان از تخریب این سازه‌ها خبر داده ولی شریعتی گفته که با این تخریب موافق نیست!

استاندار خوزستان گفته است: «موافق تخریب رستوران‌های حاشیه کارون نیستیم که سرمایه ملی از بین برود، ضمن اینکه عموم از آنها استفاده می کنند و در مواقع لازم بسته می‌شوند.»

در این میان، سیل و آبگرفتگی آسیب جدی به بناهای تاریخی و میراث فرهنگی استان خوزستان‌، از هتل قو اهواز تا چغازنبیل زده است. آنگونه که اداره میراث فرهنگی این استان اعلام کرده بخشی از میراث خوزستان در شهرهای اهواز، کارون، بهبهان، شوشتر تخریب شده‌اند.

کلیه‌ی مدارس استان خوزستان در این شرایط یک ماه زودتر تعطیل می‌شوند و به همین دلیل دوره تحصیل در خوزستان یک سال از باقی کشور عقب می‌ماند. سال گذشته در پی وقوع گرد و غبار نیز ۱۸ روز از سال تحصیلی مدرسه‌ها کم شده بود. سیل فروردین ۹۸ نیز در بسیاری از مناطق درس و مدرسه را از جمله به دلیل خراب شدن کلاس‌ها و مدارس با اختلال روبرو کرد.

Share