شیوع ویروس کرونا؛ شش هزار مسافر کشتی در ایتالیا قرنطینه شدند

بی بی سی : یک کشتی عظیم تفریحی با بیش از شش هزار سرنشین در آب‌های نزدیک شهر رم ایتالیا متوقف شده و مسافران اجازه آمدن به خشکی را ندارند. این در حالی است که مسئولان بهداشتی ایتالیا در حال بررسی وضیت یک مسافر چینی این کشتی هستند که مشکوک به ابتلا به ویروس کروناست.

سخن‌گوی شرکت کاستا کروسیر کروز، روز پنجشنبه ۳۰ ژانویه – ۱۰ بهمن، اعلام کرد مسافران کشتی تا زمانی که نتایج آزمایش‌های اولیه معلوم شود، اجازه آمدن به خشکی را ندارند.

یک زن ۵۴ ساله چینی و همسرش در کشتی از سایر مسافران جدا شده بودند، اما نتایج آزمایش‌های اولیه آنها منفی بوده است.

آمار تلفات این بیماری در سراسر جهان با افزایش به ۱۷۰ نفر رسیده است.

مواردی از ابتلا به این بیماری دستکم در ۱۵ کشور جهان دیده شده است و در بسیاری از مناطق قرنطینه‌هایی به اجرا گذاشته شده است.

مسئولان چین، که این ویروس اولین بار از شهر ووهان آنجا منتشر شده است، بر اساس آمار روز گذشته به ۷ هزار و هفتصد و یازده نفر رسیده است.

چه اتفاقی در کشتی افتاده است؟
از چند روز پیش کشتی تفریحی کاستا اسمرالدا در بندر چیویتاوکیا در شمال رم، برای سوار کردن مسافران پهلو گرفته بود.

زنی که مشکوک به ابتلا به ویروس کروناست، گزارش شده که روز ۲۵ ژانویه با هواپیما از هنگ‌کنگ به ایتالیا آمده و سوار این کشتی می‌شود اما وقتی در کشتی بوده است دچار تب می‌شود.

مسئولان بهداشتی و کارشناسان بیماری‌های عفونی از بیمارستانی در رم به داخل کشتی می‌آیند و آزمایش های لازم را انجام دادند.

نتایج اولیه آزمایشات آلودگی به ویروس کرونا را رد کرده است.

تازه ترین تحولات چه بوده است؟
شرک گوگل به طور موقت تمام دفاتر خود را در چین، هنگ کنگ و تایوان بسته است.

سایر شرکت‌های عظیم دنیای تکنولوژی مانند مایکروسافت و آمازون هم برای جلوگیری از ابتلای کارکنانشان اقداماتی انجام دادند.

پژوهش‌گران به شدت درحال تلاش هستند تا واکسنی علیه این ویروس پیدا کنند. یک آزمایشگاه در کالیفرنیا تصمیم دارد تابستان آینده واکسن احتمالی را روی انسان‌ها آزمایش کند.

صدها خارجی که می‌خواهند شهر قرنطینه شده ووهان را ترک کنند و به کشورهای خود برگردند بوسیله هواپیما منتقل شدند.

کشورهای بریتانیا، استرالیا، کره جنوبی، سنگاپور و نیوزیلند اعلام کرده‌اند که کسانی که از مناطق خطرناک بازگردانده شوند برای مدت دو هفته قرنطینه می‌شوند.

اعلام خبر قرنطینه ۶۰۰ شهروند استرالیایی در جزیره کریسمس از سوی نخست‌وزیر این کشور، باعث جنجال شد. این جزیره به خاطر شرایط نگهداری مهاجران و حتی موارد ادعایی نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته است.

سنگاپور یک منطقه قرنطینه در جزیره‌ای در شمال شرق سرزمین اصلی تعیین کرده است.

روسیه مرز شرقی خود با چین را به طول ۴ هزار و سیصد کیلومتر بسته است.

به دنبال صادر نشدن مجوز پرواز از طرف مقامات چینی، پروازهایی که قرار بود شهروندان بریتانیایی و کره جنوبی را از ووهان خارج کند، انجام نشده است. قرار است پرواز چارتر بریتانیا فردا، جمعه انجام شود.

دو پرواز از شهر ووهان در فرودگاه توکیو به زمین نشسته است. رسانه‌های ژاپن به نقل از مقامات گزارش دادند که دستکم نتیجه آزمایش دستکم سه مسافر مثبت بوده است و آنها آلوده به ویروس جدید کرونا بوده‌اند.

در ۷۲ ساعت گذشته حدود دویست شهروند آمریکایی از ووهان به یک پایگاه نظامی در کالیفرنیا انتقال داده شدند.

هند تایید کرده است که اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا را شناسایی کرده است. این مورد مربوط به یک دانشجوی هندی بوده است که در ووهان تحصیل می‌کرده است.

Share