سامانه خودارزیابی ویروس جدید کرونا در ایران راه‌اندازی شد

بی بی سی : دانشگاه علوم پزشکی اصفهان سامانه “خودارزیابی” ویروس جدید کرونا را راه‌اندازی کرده “تا رفت و آمدهای بی‌مورد را به بیمارستان کاهش دهد.” در سامانه آموزشی و اطلاع رسانی کرونا اطلاعات آموزشی در باره بیماری کروناویروس ٢٠١٩ و آمار مبتلایان و جانباختگان نیز ارائه شده است.

پرسش‌نامه خودارزیابی اینترنتی این سامانه ۱۰ سوال دارد و در آن از استان محل اقامت، سن و جنس سوال می‌شود و بعد چند سوال پرسیده می‌شود درباره:

سابقه بیماری (بیماری‌های قلبی-عروقی، تنفسی،، فشار خون، دیابت، چاقی مفرط و نقص ایمنی)
علائمی مثل تب، سرفه، تنگی نفس، احساس سرما یا لرز، بدن درد و خستگی بیش از معمول
این سامانه در پایان پرسش‍نامه به برخی توصیه می‌کند که به درمانگاه‌های عمومی یا تخصصی یا مطب‌های نزدیک مراجعه کنند یا به بیمارستان یا درمانگاه‌های تخصصی کرونا. از شهروندان همچنین خواسته می‌شود که در راه مراجعه ماسک بزنند و از تماس با دیگران پرهیز کنند.

خبرگزاری موج هم یک “بات خودارزیابی” در تلگرام منتشر کرده که مشابه پرسشنامه خودارزیابی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است.

پس از شیوع بین‌المللی ویروس سارس-کرونا-٢ در بسیاری از کشورها خط تماس تلفنی اختصاصی برای کسانی که احتمال می‌رود به ویروس آلوده شده باشند راه‌اندازی شده است.

نظام بهداشت و درمان بریتانیا نیز شماره تلفنی را اعلام کرده و در کنار آن شهروندان می‌توانند به یک پرسش‌نامه آنلاین پاسخ دهند. در این پرسش‌نامه بجز سن و جنس و محل اقامت، از سابقه مسافرت سوال می‌شود (به ووهان، یازده شهرک در ایتالیا و مناطق اطراف سه شهر میلان، ونیز و بولونیا، به دو استان در کره‌جنوبی، به ایران از ٣٠ بهمن، به ژاپن و چند کشور شرق آسیا) و از احتمال تماس با فرد مشکوک یا مبتلا پرسیده می‌شود، بر اساس این معیارها:

زندگی در یک خانه
تماس رو در رو مثلا چند دقیقه گفتگو
سرفه کردن کسی به صورت
بیش از پانزده دقیقه در فاصله دو متری دیگری بودن
تماس با ترشحات بدن فرد آلوده یا مبتلا
بعد از سوال درباره تب، سرفه و دشواری در نفس‌کشیدن فرد ممکن است به تماس تلفنی با خط اختصاصی توصیه شود تا بررسی‌های بیشتر و در صورت نیاز تدابیر درمانی فراتری در نظر گرفته شود.

اداره کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا پرسش‌نامه خودارزیابی اینترنتی ندارد اما به پرسش‌های رایج در باره ویروس جدید در اینترنت پاسخ‌های جامعی داده و بر اساس معیارهایی مثل سابقه مسافرت به کشورهایی مثل چین، ایران، کره جنوبی و سابقه تماس با فرد مشکوک یا مبتلا بروشنی مشخص می‌کند که چه کسانی باید با مراکز درمانی تماس بگیرند.

Share