تشییع جنازه ٢١ نیروی خارجی وابسته به سپاه که در سوریه کشته شدند در قم

مراسم تشییع و خاکسپاری ۲۱ نفر نیروی خارجی وابسته به نیروی قدس سپاه پاسداران امروز در قم در حالی برگزار شد که مسئولان برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا، از مردم خواسته‌ بودند در خانه‌های خود بمانند و از حضور غیرضروری در مکان‌های عمومی بپرهیزند.

در این مراسم ۲۱ عضو افغان و پاکستانی تیپ‌های “فاطمیون” و “زینبیون” وابسته به سپاه پاسداران که در ادلب سوریه جان باخته بودند تشییع شدند.

در بیانیه نهادی به نام مرکز مستشاری ایران در سوریه که امروز صبح و پیش از این تشییع جنازه منتشر شد، آمده بود که در حمله “تروریست‌هایی” تحت حمایت ارتش ترکیه به “نیروهای نظامی” وابسته به ایران در ادلب “چندین نفر از رزمنده‌ها” جان باخته‌اند.

در این بیانیه آمده که نیروهای ارتش ترکیه “در منطقه ادلب در تیررس نیروهای نظامی ما هستند” اما نیروهای وابسته به ایران فعلا “خویشتنداری” کرده و به حملات موشک و آتش‌باری توپخانه ارتش ترکیه به مراکز خود پاسخی نداده است. این بیانیه ارتش ترکیه را به برخورد “عقلانی” فرخوانده است.

روشن نیست آیا افرادی که امروز تشییع شدند همان کسانی هستند که به گفته مرکز مستشاری ایران در بمباران ترکیه کشته شده‌اند یا نه. به زمان کشته شدن این افراد هم در بیانیه این نهاد اشاره نشده است.

این تشییع جنازه در حالی صورت گرفته که شهر قم کانون اصلی شیوع ویروس کرونای جدید در ایران شناخته می‌شود. از سی بهمن‌ تا یازده اسفند حدود پنج هزار نفر به اورژانس بیمارستان‌های قم مراجعه کرده اند که یک هزار و ۳۲۵ نفر از آنها بستری شدند و اغلب دچار مشکل تنفسی بودند.

اکنون بیش از ۷۲۵ نفر در مراکز درمانی این شهر به علت ابتلا به کروناویروس ٢٠١٩ بستری هستند و به گفته قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قم این بیماری در این شهر “روند صعودی” دارد.

برای مقابله با شیوع این ویروس، مدرسه‎ها، دانشگاه‌ها، مراکز و مراسم فرهنگی و هنری قم تعطیلند و کارمندان برخی اداره‌ها هم از خانه کار می‌کنند یا ساعت کار آنها کاهش یافته است. جمعه گذشته نماز جمعه قم هم مثل دیگر شهرهای بزرگ برای اولین بار برگزار نشد.

برخی از اولین موارد شناسایی شده در کشورهای دیگر از جمله افغانستان، کویت و بحرین هم از شهر قم سفر کرده بودند.

در همین حال به گزارش رسانه‌های داخلی در ایران امروز عملیات غربالگری و تب‌سنجی کرونا در خروجی‌های قم اجرا نشد و نیروهای هلال احمر در عوارضی شهر مستقر نشدند.

بر اساس مصوبه ستاد ملی مدیریت شیوع کرونا باید “در مسیر­های ورودی شهر­های پذیرای گردشگر و خروجی مناطق آلوده، ایستگاه‌های قرنطینه و بازرسی، مستقر و کلیه موارد مشکوک تا ۱۴روز در قرنطینه نگهداری شوند.”

به گفته وزارت بهداشت ایران، آخرین آمار مبتلایان بیش از ۹۷۰ نفر است و ۵۴ نفر نیز جان باخته‌‌اند. اما بر اساس اطلاعاتی که از منابع بیمارستانی به بی‌بی‌سی فارسی رسیده چند برابر آمار رسمی است. دو نماینده مجلس نیز آمار واقعی جان‌باختگان را بسیار بیشتر از آمار رسمی توصیف کرده‌اند.

Share