رئیس کل بانک مرکزی ایران: بخشی از پول‌های مسدود شده توسط آمریکا باز می‌گردد

بی بی سی : عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگویی با تلویزیون ایران گفته است که “بخشی از پول‌های ایران که به ناحق توسط آمریکا مسدود شده بود به تدریج به کشور باز می‌گردد”.

به گفته رئیس بانک مرکزی، “با تلاش‌های وزارت امور خارجه و بانک مرکزی احتمال آزاد شدن بخشی از منابع مسدود شده ایران وجود دارد. این منابع در بعضی از کشورها و بانک‌هایی که با ما مراوده داشتند و به ناحق توسط آمریکا مسدود شده بود”.

آقای همتی به این بانکها و یا کشورها اشاره نکرده و جزئیاتی نیز از اینکه این پولها به چه دلایلی مسدود و اکنون چگونه آزاد شده و یا از چه طریقی قرار است به ایران برگردد، ارایه نداده است.

آقای همتی در عین حال گفته است که از این منابع برای “واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی استفاده خواهد شد” و افزوده که “این منابع که به تدریج آزاد خواهد شد، منجر به تحرک بیشتر در کشور به منظور افزایش رفاه مردم شود”.

در هفته‌های گذشته ایران بارها تلاش کرده بود تا کشورهای دیگر برخی از تحریم‌های آمریکا را دستکم برای مقابله با کرونا رعایت نکنند.

پیشتر (یکم فروردین)، حسن روحانی رئیس جهوری ایران در نامه‌ای خطاب به مردم آمریکا با اشاره به شیوع جهانی ویروس جدید کرونا نوشت که “تحریم‌ها موجب شده توان مردم ایران در مبارزه با این ویروس کاهش یابد و حتی برخی از هموطنان ما به علت این تحریم‌ها جان خود را از دست بدهند”. او از مردم آمریکا خواست تا بر سر دولت این کشور با “صدای بلند فریاد برآورد”.

گفته‌ می‌شود چین، روسیه و بریتانیا در گفت‌وگوهای پشت پرده در تلاش بودند تا به علت شیوع کرونا در ایران آمریکا بخشی از تحریم‌ها علیه ایران موقتا لغو کند.

پیش از آن نیز، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد که رونوشت آن برای روسای سازمان‌های بین‌المللی و وزرای امور خارجه همه کشورها ارسال شد، خواستار “رفع تمامی تحریم های یکجانبه و غیر قانونی آمریکا علیه ایران برای مقابله با كرونا” شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه ۲۲ اسفند در حاشیه دیدار با نخست وزیر ایرلند در کاخ سفید، گفت که برخی کشورها، از جمله ایران، به دلیل شیوع ویروس کرونا در وضعیت بحرانی هستند و “ما بهترین پزشکان جهان را داریم و به ایران پیشنهاد کمک داده‌ایم”.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این اظهارات آقای ترامپ گفته بود “بجای دلسوزی ریاکارانه و فخرفروشی مشمئزکننده، ‎تروریسم اقتصادی و ‎تروریسم درمانی را متوقف کنید تا دارو و تجهیزات پزشکی به کادر درمانی و مردم ‎ایران برسد”.

آمریکا بعد از خروج از توافق هسته‌ای ایران تحریم‌های ایران را بازگرداند و به صورت مرتب افراد، شرکت‌ها و نهادهایی را به این فهرست اضافه می‌کند.

Share