ادعای وزیر بهداشت: به زودی دستاورد جدیدی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

رادیو فردا : وزیر بهداشت ایران روز دوشنبه ادعا کرد که جمهوری اسلامی در آینده‌ای نزدیک «دستاوری» را برای مقابله با کرونا اعلام خواهد کرد که «ایران را در این عرصه در سطح جهانی در رتبه نخست قرار می‎دهد».

سعید نمکی گفت: «به یک نقطه روشن در کنترل بیماری‎های ویروسی رسیده‎ایم و در آینده‎ای نزدیک دستاوردی از سوی جمهوری اسلامی اعلام می‎شود که ایران را در این عرصه در سطح جهانی در رتبه نخست قرار می‎دهد».

وزیر بهداشت جزئیات بیشتری درباره ادعای خود بیان نکرده است.

یک روز پیش از این سخنان نیز حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی، وضعیت ایران در مقایسه با دیگر کشورها در مقابله با کرونا و همچنین آنچه را «کاهش فوتی‌ها و مرگ‌ومیرها» بر اثر کرونا خواند، «قابل قبول» دانسته بود.

بر اساس آمار رادیو فردا از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت، تاکنون ۴۲۹۸ نفر در ۳۱ استان ایران جان خود را از دست داده‌اند.

وزیر بهداشت همچنین اعلام کرد که ۶۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در ایران درباره ابتلا به کرونا «غربال‌گری» شدند.

او در عین حال گفت که ۵۱ میلیون و ۴۴ هزار نفر از طریق تلفن و ۱۰ میلیون و ۵۰ هزار نفر از طریق سامانه تحت‎نظر قرار گرفتند.

به گفته آقای نمکی، ۲۱۸ هزار و ۸۰۰ نفر «حائز پیگیری» تشخیص داده شدند که از میان آنها ۹۳ هزار و ۷۷۸ نفر در خانه تحت درمان قرار گرفتند و ۱۶ هزار و ۴۹ نفر به بیمارستان‎ها معرفی شدند که از این تعداد هم پنج هزار و ۳۹۱نفر بستری شده‎اند.

وزیر بهداشت با وجود ارایه این آمار اما در نهایت اعلام نکرده که چند نفر از این افراد به کرونا مبتلا بوده‌اند.

بر اساس آماری که رادیو فردا از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت جمع‌آوری کرده است، تاکنون ۶۶ هزار و ۶۵۷ نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۱ استان ایران بستری شده یا تحت نظر قرار گرفته‌اند.

Share