ساده‌سازی خطرناک! / محمد توکلی

بهار نیوز : چند روزی است که مقام‌های دولتی با همراهی برنامه‌های خبری شبکه‌های مختلف صداوسیما در حال تکرار این گزاره هستند که «روند صعودی کرونا متوقف شده و شاهد کاهش مبتلایان و جانباختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونای جدید از یک سو و افزایش بهبودیافتگان این بیماری از طرف دیگر هستیم». آنچه دولتی‌ها و صداوسیما می‌گویند لزوماً خلاف واقعیت نیست اما این، همه واقعیت نیست!


بنا بر اصرار مقامات ارشد دولت و در رأس آنان شخص رییس‌جمهور طرح فاصله‌گذاری اجتماعی که نوعی قرنطینه در درجات خفیف‌تر آن بود پس از گذشت حدود دو هفته باید به نقطه پایان برسد و طرح تازه‌ای که اصطلاحاً آن را فاصله‌گذاری هوشمند می‌خوانند آغاز شود. بر مبنای این طرح کسب‌وکارها به تدریج آغاز به کار می‌کنند و مرحله به مرحله شرایط به سمت عادی شدن حرکت می‌کند. آنان مبنای این تصمیم‌گیری را روند کاهشی نمودار آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در روزهای اخیر می‌دانند.


واقعیت اما این است که سیر نزولی روزهای اخیر تنها به دلیل اجرای چند روزه فاصله‌گذاری بوده است و تغییر این شرایط و کاهش سختگیری به معنای رشد مجدد نمودار تعداد مبتلایان و در نتیجه آن جانباختگان این ویروس خطرناک خواهد بود.بنا بر آنچه متخصصین می‌گویند دوره نهفتگی ویروس کرونا در بدن انسان نه تا پانزده روز است و معمولاً پس از گذشت این زمان شاهد علائم آن در فرد خواهیم بود.


بر همین اساس می‌توان نتیجه گرفت که کاهش آماری روزهای اخیر ناشی از سخت‌گیری‌های یک تا دو هفته گذشته بوده که حالا نتیجه آن را شاهد هستیم. بنابراین نمی‌توان از چنین رخدادی به این نتیجه رسید که حالا زمان پایان محدودیت‌ها و بازگشت زندگی به روال عادی و یا شرایطی نزدیک به آن است.


ساده‌سازی سیر نزولی نمودار کرونا و نتیجه‌گیری از آن برای تکرار خطایی که در ماه اسفند و اوایل فروردین شاهدش بودیم می‌تواند فاجعه‌ای جدی را رقم بزند. موضوعی که بعضی مقام‌های وزارت بهداشت همچون رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران نیز نسبت به وقوع آن هشدار جدی داده‌اند.


توجیه و بهانه‌هایی همچون نبود منابع مالی کافی و یا آسیب به صنعت و تولید کشور و مانند آن به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست، زیرا نخستین وظیفه قدرت سیاسی در هر سطحی محافظت از جان شهروندان است و نمی‌توان پذیرفت که برخی مسئولان با رویکردی صرفاً اقتصادی خطرات شیوع کرونا را فراموش کرده و با ساده‌سازی غیرتخصصی برخی آمارها در پی بازگشت امور به شرایط عادی و پیش از کرونا باشند.

Share