هک صفحه توئیتر صادق زیباکلام بخاطر نقد چین!

بهار گروه سیاسی: دکتر صادق زیباکلام در یادداشتی با عنوان «هک شدن اکانت توییترم» نوشت: دیشب اکانت توییترم هک شد. یعنی من دیگر به آن دسترسی ندارم. ۲۲۱هزار فالئور داشت و آخرین مطلبی که در آن نوشته بودم روز جمعه بود، بعد از آن که چینی‌ها پنجاه درصد به آمار تلفات کرونا در ووهان افزودند. پرسیده بودم حالا چه کسی باید از چه کسی عذرخواهی کند؟ نمی‌دانم چه تعدادی آن را دیده‌بودند، اما بیش از پنج‌هزار لایک دریافت کرده‌بود. نمی‌دانم چه فرد یا افرادی آن را هک کرده‌‌اند. همین‌قدر می‌دانم که هر جریانی که آن را هک کرده، «آزادی بیان» را برنمی‌تابیده. دو گروه همواره بیشترین حملات را به من می‌نمایند: طرفداران رژیم پیشین یا سلطنت‌طلب‌ها و تندروهای خودمان، که البته توییت‌های اخیرم مربوط به کرونا و چین، می‌توانسته چینی‌ها را هم به سلطنت‌طلب‌ها و تندروها افزوده باشد.

علی‌رغم تفاوت‌های بنیادی میانشان، هر سه در یک نکته مشترکند. هیچ‌کدام ارزش و احترامی برای آزادی قائل نیستند. به تعبیر«روزا لوکزامبورک»، هیچ‌کدام به حقی به نام «حق اندیشیدن متفاوت از حکومت را باور ندارند.» آمار و ارقام در مورد کرونا به کنار، قلع‌وقمع آزادی‌خواهان هنگ‌کنگ نشان می‌دهد که رهبران حزب کمونیست چین چقدر برای حق اندیشیدن متفاوت از حکومت احترام قائلند.

پخش کتاب ملکی که خاطرات تحصن اساتید دانشگاه تهران در اعتراض به رژیم شاه بود همزمان با سیلی از توهین سلطنت‌طلب‌ها روبرو گردید و غضب تندروهای خودمان از بابت کتاب رضاشاه هم که معرف حضور هستند.

علی‌رغم تفاوت‌های بنیادین در باورهایشان، هر سه آنان در یک نقطه مشترکند و آن هم عدم تحمل مخالف و قائل نشدن حقی به عنوان اندیشیدن مغایر با آنهاست. اعتقاداتشان را بر حق و کامل می‌پندارند وعملکردشان را بی‌عیب و نقص. درنتیجه، نمی‌توانند حقی برای ابراز مخالفت قائل شوند، چون آن قدر کاملند که نکته‌ای برای مخالفت با آنان و سیاست‌هایشان ‌باقی نمی‌ماند. بنابراین سلطنت‌طلب‌ها، عملا تحصن اساتید علیه رژیم شاه را هیچ جور برنمی‌تابیدند، همان‌گونه که چینی‌ها فعالین مدنی هنگ‌کنگ را وابسته به آمریکا می‌دانند و نمی‌توانند آن‌ها را تحمل کنند. تا برسیم به دوستان تندرو خودمان.

به هیچ روی مقصودم آن نیست که حکما آنان اکانت توییترم را هک کرده‌اند. من اصلا درحد و حدودی نیستم که چینی‌ها زحمت بازکردن حسابی علیه‌ام را به خودشان بدهند، می‌ماند تقاضای کمک از همه دوستانی که در این حوزه‌ها دانش و تجربه‌ای دارند یا مشابه این پدیده برایشان اتفاق افتاده‌ است.

Share