حباب زیان ‌بار پشت ‌پرده بورس تهران ؛ ابرحباب ۷۰۰ هزار میلیارد تومانی در بازار سرمایه ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، در حالی که بازارهای مالی در سراسر دنیا، تحت تاثیر فاجعه کرونا وضعیت نه‌چندان ایده‌آلی را سپری می‌کنند، بورس تهران با تکنیک های خاص دولت ، همچنان با افزایش تقاضا روبه‌روست و بعید نیست رکوردهایی را هم در همین روزها جابه‌جا کند!

سیامک قاسمی، تحلیلگر اقتصادی و مدیر عامل موسسه مطالعات اقتصادی در توییتی نوشت :

در خبرها آمده فقط دیروز ٩٢۵ میلیارد تومان نقدینگى تازه وارد بورس شده است.
این یعنى درهفته‌های بعدهیچ تحلیل فاندامنتال یا تکنیکالی برای پیش ‌بینی بازار به کار نمیاید و فقط باید به جریان نقدینگی توجه کرد.
چیزی شبیه حرکت دلار در تابستان ۹۷ و رسیدن قیمت به نزدیک ۲۰ هزار تومان !

در حالی‌که بر اثر همه‌گیر شدن کرونا و توقف کسب و کارها و در نتیجه اقتصادهای ملی در سرتاسر جهان ، بورس‌های بزرگ جهان به سختی فرو افتاده‌ ، بورس تهران هم‌چنان رکورد می زند و هر روز به آمارهای تازه‌ای دست می‌یابد ؟!

این در حالی است که با فروافتادن بهای نفت به زیر ۳۰ دلار و کم‌تر ، بهای فرآورده های نفتی مانند تولیدهای پتروشیمی و میعانات‌گازی نیز به سختی کاهش یافته است و با کند شدن آهنگ اقتصاد جهانی بهای فلزات مانند آلومینیوم و آهن و مس ، کاهش یافته است ؛ اما بورس تهران هنوز رکورد می‌زند.

چه اتفاقی در اقتصاد ایران افتاده که شاخص ها این گونه در حال رشد هستند؟ آیا رونق اقتصادی ایجاد شده است؟

در حدود ۴۰۰۰ میلیارد وارد بازار بورس شده که همین نیز به افزایش ۲ الی ۳ درصدی شاخص در هر روز طی ۵ ماه گذشته منجر شده است.این روند در حالی رخ داده که رشد سهام های ریشه دار اصلا این گونه نبوده و ارزش سهام های متفرقه متعلق به شرکت های ورشکسته در حال رشد نجومی است.در حال حاضر شرکتی در بورس وجود دارد که شش ماه تعطیل و به قیمت ۲۰ میلیارد تومان فروخته شده در حالی که ارزش آن طی این مدت به ۳۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است.شرکت دیگری وجود دارد که سه سال است طبق حسابرسی های صورت گرفته مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت است و ورشکسته اعلام شده در حالی که سهام آن از ۶۰ تومان به ۶۰۰۰ هزار تومان رسیده است.

شرایط کنونی بازار بورس نگران کننده می باشد و دولت ایران به نوعی در حال دست کردن در جیب مردم و سرمایه گذاران در بورس تهران می باشد و در شرایط کنونی و با وجود عدم نظارت رشد شاخص در بورس بیشتر به دلیل سفته بازی است و نه رشد صنعت و اقتصاد کشور.

مرحله‌ی پساکرونا برای همه‌ی اقتصادهای ملی بسیار سخت خواهد بود ؛ اما برای اقتصاد ایران همراه با ترکیدن حباب بزرگ و غیر حقیقی بورس ، بسیار خطرناک و نابودکننده تر نیز خواهد بود.

Share