اولین اقدام الکاظمی علیه شبه نظامیان تهران ، دیوارنگاره سلیمانی از فرودگاه بغداد جمع‌آوری شد

به گزارش شرق الاوسظ : دفتر نخست‌وزیری عراق اعلام کرد عملیات بازداشت عوامل کشته شدن یکی از تظاهرات‌کنندگان در استان بصره با «دستور مستقیم» مصطفی الکاظمی صورت گرفت.

بدر بیانیه دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیری عراق آمده‌است، با پیگیری مستقیم مصطفی الکاظمی در مقام فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و بنا به تحقیقات فوری انجام شده، نیروهای امنیتی بامداد امروز عملیاتی علیه یکی از ساختمان‌ها در استان بصره که از داخل آن به سمت تظاهرات‌کنندگان تیراندازی می‌کردند، ترتیب دادند.

در ادامه این بیانیه آمده‌است، نیروهای امنیتی همه افراد موجود در این ساختمان را بازداشت و اسلحه و مهمات موجود در آن را مصادره کردند و این افراد برای محاکمه به دستگاه قضایی تحویل داده شدند.

در پی آن، نخست‌وزیر عراق، در توئیتی در توئیتر خود با اشاره به حادثه تیراندازی به تظاهرکنندگان بصره هشدار داد: «ما قول داده‌ایم که کسانی که در ریختن خون عراقی‌ها دست دارند، دیگر نمی‌توانند آسوده باشند. ما از این وعده صیانت می‌کنیم. مسالمت آمیز بودن اعتراضات وظیفه ای است که همه در آن سهیم هستند».

پلیس بصره از بسته شدن دفتر حزب «ثار الله» و بازداشت همه کارکنان آن به علت شلیک گلوله به سمت تظاهرات کنندگان خبر داد.

پلیس بصره روز دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در پی تیراندازی از مقر این حزب به سمت تظاهرات کنندگان که باعث مجروح شدن چند نفر شده نیروهای پلیس بصره با حضور در مقر حزب دفتر آن را بسته و همه حاضران در ساختمان را بازداشت کرده‌اند.

در این بیانیه آمده‌است که این تصمیم پس از آن گرفته شد که از ساختمان حزب به سمت تظاهرات کنندگان تیراندازی شد و چند نفر زخمی شدند.

این بیانیه افزوده که چند قبضه تفنگ و انواع مهمات در ساختمان حزب ضبط شده‌است.

سرکرده این گروه شبه نظامی یوسف سناوی الموسوی با نام مستعار «سید یوسف» از مشهورترین چهره‌های شبه نظامی که در اوایل دوره پس از سقوط رژیم صدام حسین در سال ۲۰۰۳ در استان بصره به اعمال خشونت و درگیری مسلحانه مشغول بود.

یک منبع آگاه به «الشرق الاوسط» می‌گوید: «اکثریت اهالی بصره یوسف الموسوی را یکی از بازوهای مسلح (سپاه پاسداران ایران) می‌دانند و برخی معتقدند که هیچ نیرویی نمی‌تواند او را متوقف کند».

وی می‌افزاید: «مردم بصره اغلب برای هر کشتاری یا تروری که در شهر اتفاق می‌افتد، شبه نظامیان (سید یوسف) را نشانه می‌گیرند».

این منبع ادامه می‌دهد، «نوری المالکی نخست‌وزیر پیشین در زمان اجرای عملیات علیه شبه نظامیان مسلح در بصره در سال ۲۰۰۸ (سید یوسف) را دستگیر کرد»، اما این منبع می‌گوید که «وی بعداً پس از آنکه تحت فشار ایران قرار گرفت، این فرد را آزاد کرد».

شهر بصره شب گذشته شاهد تظاهراتی ضد فساد بود. معترضان در حالی که به سمت دفتر حزب «ثارالله» حرکت کردند خواستار تعطیلی آن شدند که با تیراندازی افراد داخل این دفتر مواجه شدند که به کشته شدن و زخمی شدن تعدادی انجامید.

از سوی دیگر، عکس مشترک و بزرگ قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس از بیلبورد ورودی فرودگاه بغداد برداشته شد و به جای آن دیوارنگاره المهندس در حالی که پرچم عراق را بالا می‌برد، ترسیم شده و ملت عراق در پشت او صف بسته‌اند.

اما هیئت الحشد الشعبی، دوشنبه طی بیانیه‌ای گفته‌است «می‌خواهیم توضیح دهیم که این عکس به دلیل باد و طوفان پاره شده‌است و در حال جایگزین کردن عکسی جدید به جای عکس پاره شده هستیم».

Share