تغییر در صدای آمریکا در گرو نشست آتی سنا

اگر سنا به گزینه ترامپ رای دهد، احتمال برکناری ستاره درخشش وجود دارد
علی رضا نادر، پژوهشگر بنیاد دفاع از دموکراسی ها در آستانه نشست سنا:
«ستاره درخشش با سوء مدیریت محیط کاری افسرده و ناکارآمد ایجاد کرده است»

به گزارش پایگاه خبری امروز نما – هر گونه تغییر در صدای آمریکا به نشست روز پنج شنبه مجلس سنا بستگی دارد.

کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، روز پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت/۱۴ ماه مه، ساعت ۹:۳۰ صبح به وقت شرق آمریکا، برای رای اعتماد به مایکل پک، گزینه مدیریت سازمان رسانه های جهانی ایالات متحده (سازمان ناظر بر صدای آمریکا و رادیو فردا)، جلسه ای کاری برگزار می کند.

اقدام بی سابقه کاخ سفید علیه صدای آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در هفته های اخیر انتقادات بی سابقه ای را علیه صدای آمریکا عنوان کرده و گزارش های آن رسانه درباره ایالات متحده را مایه انزجار خوانده بود. ترامپ مشخصا از مایکل پک نام برد و گفت، دموکرات ها در سنا با گذشت سه سال از روی کار آمدن دولتش، هم چنان مانع پیوستن مدیران منتخب او به دولت می شوند. کاخ سفید هم چنین در بیانیه ای صدای آمریکا را متهم کرده بود، که تبلیغات حزب کمونیست چین و جمهوری اسلامی ایران را به مخاطب ارائه می دهد. انتقادات تند دولت آمریکا علیه رسانه ای که مدیر آن را دولت برای کسب رای اعتماد به سنا معرفی می کند و بودجه اش به درخواست دولت و از سوی کنگره تصویب می شود در تاریخ این سازمان سابقه ندارد.

در صدای آمریکا هم چنان اوباما رئیس جمهور است

مدیران کنونی صدای آمریکا در دست کم شش سال اخیر افراد معرفی شده از سوی دولت باراک اوباما یا افراد نزدیک به حزب دموکرات بوده اند. دولت ترامپ دو بار در دو سال پیاپی مایکل پک را به عنوان گزینه مدیریت سازمان رسانه های جهانی ایالات متحده به سنا معرفی کرد.

لشگر کشی دمکرات ها علیه گزینه ترامپ برای مدیریت بنگاه خبرپراکنی آمریکا

دموکرات ها در کمیسیون روابط خارجی سنا یک صدا با برگزاری جلسه کاری پنج شنبه مخالفت کرده، و مایکل پک را یک گزینه سیاسی بحث انگیز توصیف کرده اند که سابقه ای حل نشده از مسائل اخلاق کاری و حقوقی دارد.

دموکرات ها مایکل پک را به فعالیت های نامناسب و بالقوه غیرقانونی در انتقال وجوه مالی میان نهاد غیرانتفاعی اش (پابیلیک مدیا لب) و موسسه فیلمسازی اش (منیفولد پروداکشنز) متهم کرده، و از ریاست کمیسیون روابط خارجی خواسته اند،جلسه دیگری با حضور مایکل پک و جلسه ای غیرعلنی اضافه بر آن برگزار کنند تا پاسخ پرسش های خود را دریابند.

دموکرات ها در نامه ای ادعا کرده اند، مایکل پک در اظهارنامه های مالیاتی اش اطلاعات غلطی ارائه کرده و حاضر به تصحیح آن ها نیست.

این نامه به امضای سناتورهای دموکرات رابرت منندز، بن کاردن، جین شهین، کریس کونز، تام یودال، کریس مورفی، تیم کین، اد مارکی، جف مرکلی و کوری بوکر رسیده است.

جلسه کاری برای رای اعتماد به مایکل پک برای اوایل ماه مارس برنامه ریزی شده بود، اما به دلیل پرسش های سناتور دموکرات رابرت منندز از مایکل پک به تعویق افتاده بود.

صدای آمریکا در اقدامی بی سابقه در میانه روند بررسی صلاحیت گزینه ریاست آن سازمان، در ماه سپتامبر سال گذشته در گزارشی انتقادی سوابق مایکل پک را به پرسش گرفته بود.

مایکل پک در جلسه بررسی صلاحیت اش در ماه سپتامبر طی ساعت ها پرسش و پاسخ به قانونگذاران گفته بود، اولویت اش در سازمان رسانه های جهانی ایالات متحده ارتقاء روحیه کاری، مقابله با رسوایی ها و افزایش اثرگذاری با تاکید بر استقلال خبری خواهد بود.

اگر شود چه شود

انتظار می رود رای گیری برای تائید صلاحیت مایکل پک به شدت جناحی باشد. رای اعتماد او احتمالا با رای موافق ۱۲ عضو جمهوری خواه کمیسیون در برابر ۱۰ رای مخالف دموکرات های کمیسیون به صحن سنا ارجاع خواهد شد. او در صورت تائید برای دوره ای سه ساله مدیر سازمان رسانه های جهانی آمریکا با بودجه سالانه حدود ۹۰۰ میلیون دلار خواهد شد.

احتمال برکناری ستاره درخشش

بسیاری امیدوارند مایکل پک با ورود به این سازمان مدیران کنونی صدای آمریکا از جمله آماندا بنت، رئیس کل صدای آمریکا، و معاونین اش به علاوه ستاره درخشش، مدیر بخش فارسی صدای آمریکا، را برکنار کند و نیروهای تازه ای را به کار بگیرد.

در دوره مدیریت کنونی صدای آمریکا موارد متعددی از فساد شامل پرداخت رشوه، دزدی، عقد قراردادهای مالی بدون رقابت، سوء استفاده از قدرت، سفرهای پرهزینه، آمار سازی، استخدام با رزومه ها و مدارک تحصیلی مشکوک، به کار گیری نیروهای غیرمتخصص بدون آشنایی به زبان کشور مخاطب و شکایت های حقوقی بسیاری رخ داده است. روابط مالی موسسات وابسته به آماندا بنت، رئیس کنونی صدای آمریکا، و همسرش با چین هم از مسائل مطرح در رسانه ها بوده است.

تاکید پژوهشگر شناخته شده امور ایران بر «سوء مدیریت » ستاره درخشش

علی رضا نادر، پژوهشگر بنیاد دفاع از دموکراسی ها، چند روز پیش در مقاله ای در روزنامه واشنگتن اگزمنر نوشت: «بخش فارسی صدای آمریکا زمانی ابزاری قوی در تلاش های واشنگتن برای شکل دهی به افکار عمومی در ایران بود. اکنون، شاید کم بیننده ترین کانال تلویزیونی فارسی در دسترس ایرانیانی باشد که به دنبال جایگزینی برای تبلیغات حکومتی رژیم جمهوری اسلامی اند. داستان افول بخش فارسی صدای آمریکا مساله افت مخاطب نیست، بلکه خودتخریبی در دستان مدیری است،که به مدیریت ضعیف و اداره آن شبکه در مخالفت با کارزار فشار حداکثری ایالات متحده متهم است.»

نویسنده مقاله که از پژوهشگران شناخته شده امور ایران است و سابقه یک دهه فعالیت در موسسه مطرح رند را دارد در ادامه مقاله اش مشخصا از مدیر بخش فارسی صدای آمریکا به عنوان معضل اصلی نام می برد: «ستاره درخشش، مدیر بخش فارسی صدای آمریکا، در دوره ریاست اش برنامه های تلویزیونی را بی اثر کرد، مجریان با استعداد را به حاشیه راند و منابع پر نفوذترین برنامه ها را به حداقل رساند.»

علی رضا نادر از برنامه اثر گذار پارازیت و برنامه بسیار حرفه ای افق به عنوان نمونه های موفق و پربیننده بخش فارسی صدای آمریکا نام می برد و می گوید امروز صدای آمریکا میدان را به رقبای لندنی مانند «منوتو» و «ایران اینترنشنال» واگذار کرده است.

در یادداشت روزنامه پرخواننده واشنگتن اگزمنر همچنین می خوانیم: «سوء مدیریت درخشش یک محیط کاری افسرده و ناکارآمد ایجاد کرده است.»

نویسنده مقاله می گوید اخراج علی جوانمردی، گزارشگر بخش فارسی صدای آمریکا در عراق، تازه ترین ضربه به خود در بخش فارسی است.

علی رضا نادر در پایان ابراز امیدواری می کند که این سازمان با مدیرانی جدید و متعهد به ارائه حقیقت به مردم تحت دیکتاتوری بتواند اثرگذاری گذشته خود را بازیابد.

Share