روحانی: مراسم روز قدس در تهران به صورت خودرویی با مسئولیت سپاه برگزار می‌شود

بی بی سی : حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است مراسم روز قدس امسال در تهران با مسئولیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی “به صورت خودرویی” برگزار می شود اما نماز عید فطر به جای مصلی ها صرفا در مساجد و حسینیه ها با رعایت فاصله گذاری و سایر دستورات بهداشتی اقامه خواهد شد.

آقای روحانی امروز ۲۷ اردیبهشت (شانزدهم مه) در ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا گفته است “در ۲۱۸ شهری که در مناطق سفید قرار دارند و نماز جمعه برگزار می شود، در آنها می‌توان روز قدس را نه به عنوان راهپیمایی بلکه به شکل اجتماع در مکان نماز جمعه برگزار کرد”.

رئیس جمهور ایران گفته “اما تهران پایتخت است و نمی‌شود کاری نکرد. قرار است مسئولیت را سپاه برعهده بگیرد و از یک مبدا تا انتهای آن از طریق خودرو حضور داشته باشیم که یک حرکت تبلیغاتی است”.

آقای روحانی گفته “در خودرو هم سرود خوانده می‌شود و هم می‌توان پرچم در دست داشته باشیم. در واقع یک مراسم نمادینی از طریق خودروها انجام می‌شود و سپاه مسئولیت آن را برعهده گرفته است”.

در سال ۱۳۵۸ آیت‌الله روح‌الله خمینی آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نامگذاری کرد و از مسلمانان خواسته بود برای حمایت از فلسطینی‌ها و در ضدیت با اسرائیل به خیابان‌ها بیایند.

راهپیمایی روز قدس و راهپیمایی ۲۲ بهمن دو مناسبت ثابت خیابانی است که حکومت ایران هر ساله در برگزاری آن اصرار دارد. راهپیمایی ۲۲ بهمن سال گذشته یک هفته پیش از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران در شهرهای مختلف این کشور انجام شد.

نماز عید فطر در مصلی‌های ایران برگزار نمی‌شود
به گفته حسن روحانی قرار است نماز عید فطر در سراسر ایران صرفا در مساجد و حسینه‌ها با رعایت فاصله‌گذاری بین افراد برگزار شود اما در مکان‌هایی همچون مصلی‌ها این نماز اقامه نخواهد شد.

هر ساله نماز عید فطر در پایتخت ایران در مصلی تهران برگزار می‌شد و آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران در آن سخنرانی می‌کرد.

رئیس جمهور ایران امروز گفته که “می‌توان این نماز را هم در خانه‌ها به شکل جمعی یا فردی خواند”.

درباره بازگشایی اماکن مذهبی در ایران، آقای روحانی خبر داده که حرم امام رضا در مشهد، حضرت معصومه در قم، شاه عبدالعظیم در شهرری و شاهچراغ در شیراز پس از ماه رمضان به شکل محدود به روی عموم باز خواهد شد.

به گفته رئیس جمهور ایران صحن این اماکن مذهبی سه ساعت صبح و سه ساعت عصر باز می‌شود. آقای روحانی از شهروندان ایرانی خواسته زیارت‌ها را کوتاه انجام دهند و توقف طولانی نداشته باشند.

از زمان اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران در اول اسفند ۱۳۹۸ تاکنون، بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ ایرانی بر اساس آمار رسمی به دلیل ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند.

مقام‌های ایرانی می‌گویند در کنترل این ویروس موفق بوده‌اند اما هنوز کشور و اغلب شهرها وضعیت عادی ندارد.

در استان خوزستان در جنوب غربی ایران مقام‌ها وضعیت شیوع ویروس را “نگران کننده” خوانده و از مردم خواسته در خانه‌های خود بمانند.

وزیر بهداشت ایران پیش بینی کرده تبعات موج دوم شیوع کرونادر پاییز سال جاری همزمان با شیوع ویروس آنفلوانزا “ممکن است غافلگیر کننده باشد”.

Share