روحانی می‌گوید مهدکودک‌ها و تورهای داخلی از ۲۴ خرداد فعالیت خود را آغاز می‌کنند

بی بی سی : حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از بازگشایی مهدکودک‌ها، کلاس های قرآن، آموزشگاه های زبان و آغاز به کار تورهای داخلی مسافرتی از بیست و چهارم خرداد خبر داده است. قرار است مقررات ویژه بهداشتی در زمان آغاز فعالیت این بخش ها به کار گرفته شود.

آقای روحانی امروز هفدهم خرداد (ششم ژوئن) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفته به جز این فعالیت‌ها، اگر سینماها و سالن های کنسرت شرط پذیرش ۵۰ درصدی ظرفیت را همراه با رعایت مقررات بهداشتی رعایت کنند از اول تیر یعنی کمتر از دو هفته دیگر می توانند فعالیت خود را از سربگیرند.

رئیس جمهور ایران گفته ستاد ملی مبارزه با کرونا به زودی درباره از سرگیری برگزاری نماز جمعه در مناطق زرد کشور از نظر شیوع ویروس تصمیم گیری خواهد کرد. آقای روحانی گفته برگزاری نماز جمعه “برای مردم ما مهم است”.

او همچنین به شهروندان ایرانی اطمینان داده تامین کالاهای ضروری ادامه دارد و علیرغم ادامه شیوع ویروس، وقفه ای در آن ایجاد نخواهد شد.

دولت ایران روز اول اسفند ۱۳۹۸ ساعاتی پیش از شروع رای گیری انتخابات مجلس رسما از شیوع ویروس کرونا خبر داد. محدودیت در برخی از مشاغل با هدف مبارزه با چرخه شیوع ویروس کرونا از آن زمان به مرور به اجرا گذاشته شد که پاره‌ای از آنها پس از تعطیلات نوروزی برداشته شد.

در حال حاضر مدارس و دانشگاه های ایران تعطیل است اما اغلب مشاغل فعالیت عادی خود را از سرگرفته اند.

همزمان، گزارش های رسمی وزارت بهداشت نشان می دهد که نرخ شیوع ویروس و ابتلا به بیماری کووید-۱۹ افزایش یافته است.

به دلیل بازگشایی تفریحگاه ها و از سرگیری فعالیت مشاغل، فاصله گذاری اجتماعی در بیشتر شهرهای ایران جدی گرفته نمی شود. مقام های بهداشتی دولت ایران از شهروندان خواسته‌اند مقررات بهداشتی را رعایت کنند و هشدار داده اند با ادامه این وضع چرخه شیوع به طور موثری قابل کنترل نخواهد بود.

حسن روحانی امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفته است که “در همان آغاز یک امید کاذبی برای مردم ایجاد شده بود که با گرم شدن هوا ویروس حذف می‌شود ولی دیدیم که گرمای هوا تاثیری بر این ویروس نداشت”.

او گزارش های تایید نشده از “ضعیف شدن ویروس کرونا” را شایعه خوانده و رد کرده و همزمان از شهروندان ایرانی خواسته تا مقررات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

آقای روحانی گفته “در فعالیت اجتماعی حتی‌الامکان باید از فضای مجازی استفاده کنیم. فضای حقیقی باید اولویت دوم شود و اولویت اول ما باید فضای مجازی باشد. در فضای مجازی باید کار اداری را در اختیار مردم قرار دهیم که مردم مراجعه نکنند و بتوانند از خانه خود آن خدمت را دریافت کنند”.

از زمان اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران، بر اساس آمار دولتی تا روز هفدهم خرداد، ۸ هزار و ۲۰۹ ایرانی بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ فوت کرده اند..

در حال حاضر نزدیک به ۱۷۰ هزار نفر در ایران به این ویروس مبتلا هستند. وزارت بهداشت ایران گفته تا به حال بیش از یک میلیون آزمایش تشخیص ابتلا به ویروس در این کشور انجام شده است.

به دنبال شیوع ویروس کرونا در ایران آیت الله علی خامنه ای برنامه های عادی خود را متوقف کرده و از طریق تلویزیون سخنرانی می کند. جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری هم مدتی است برگزار نشده است.

Share