کالین پاول دونالد ترامپ را به انحراف از قانون اساسی آمریکا متهم کرد

بی بی سی : کالین پاول، وزیر خارجه دولت جورج بوش و از فرماندهان پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، دونالد ترامپ را به “دروغ‌گویی” و “انحراف از قانون اساسی” ایالات متحده متهم کرد.

آقای پاول یکشنبه در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان، تظاهرات ضدنژادپرستی در آمریکا را نشانه بلوغ جامعه دانست و رویکرد دونالد ترامپ را خطرناک خواند.

او همچنین از موضع‌گیری بعضی از نظامیان ارشد پیشین علیه فرمان آقای ترامپ برای به کارگیری ارتش در مقابله با ناآرامی‌ها، حمایت کرد.

آقای پاول گفت در انتخابات ریاست جمهوری به جو بایدن، نامزد بالقوه دموکرات‌ها رای خواهد داد. او در انتخابات قبلی هم اعلام کرده بود به آقای ترامپ رای نمی‌دهد.

ژنرال بازنشسته جیم متیس، نخستین وزیر دفاع دونالد ترامپ هم از فرمان او بشدت انتقاد کرده بود چرا که “دونالد ترامپ نخستین رئیس جمهوری است که به جای تلاش برای تقویت اتحاد ملی در جهت ایجاد تفرقه اقدام می‌کند.”

ژنرال مارتین دمپسی و ژنرال مایکل مولن نیز که هر دو از فرماندهان پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا هستند از استقرار ارتش در شهرها انتقاد کرده‌اند.

آقای پاول گفت:‌ “از آنچه ژنرال‌ها و دیپلمات‌هایمان می‌گویند، خوشحالم. ما یک قانون اساسی داریم که باید از آن پیروی کنیم. رئیس جمهوری از آن منحرف شده است.”

ترامپ در واکنش به آقای پاول،‌ در توییتر نوشت: “کالین پاول، یک خشک‌مغز واقعی که مسئول درگیر کردن ما در جنگ‌های مصیبت‌بار در خاورمیانه است، همین الان اعلام کرد که به یک خشک‌مغز دیگر، جو بایدن خواب‌آلود رای می‌دهد. آیا پاول نبود که گفت عراق سلاح کشتار جمعی دارد؟‌ آنها نداشتند ولی ما به جنگ رفتیم.”

آقای ترامپ به سخنان کالین پاول در شورای امنیت اشاره داشت که پیش از آغاز جنگ عراق در سال ۲۰۰۳، این کشور را متهم کرد در حال تولید سلاح کشتار جمعی است.

عده‌ای از سناتورهای جمهوری‌خواه هم از رویکرد آقای ترامپ به تظاهرات در شهرهای آمریکا انتقاد کرده‌اند از جمله میت رامنی و لیزا مورکووسکی که از آقای متیس در انتقاد از رئیس جمهور آمریکا دفاع کرده‌اند.

کاندولیزا رایس، یکی دیگر از وزرای خارجه دوره ریاست جمهوری جورج بوش نیز از اعزام ارتش به شهرها و ایالت‌های آمریکا انتقاد کرده است.

Share