سازمان اوقاف مالک یک بخش از کوه دماوند شد

روزنامه همشهری در گزارشی به نقل از مدیران منابع طبیعی استان مازندران خبر داد یک قسمت از ۱۱ قسمت قله دماوند به تملک سازمان اوقاف و امور خیریه در آمده است. ماه گذشته نیز دیوان عالی کشور حکم داد مالکیت ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی جنگلی در استان مازندران در اختیار موقوفه «امامزاده حارث» قرار گیرد.

به گزارش روزنامه همشهری، سازمان اوقاف و امور خیریه برای یک پلاک از ۱۱ پلاک ثبتی (از دامنه تا قله دماوند) سند وقفی گرفته است.

ذبیح الله خدائیان، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک، روز ۳۰ تیر گفته بود به دلیل تعرضات به زمین‌های اطراف قله دماوند، این سازمان سند قله دماوند و ۱۰ هزار هکتار اراضی کوهپایه را صادر کرده و در اختیار سازمان منابع طبیعی قرار داده است.

با این حال محمد نژاد رجبعلی‌بیشه، رئیس اداره اراضی منابع طبیعی مازندران، گفت همه اراضی این اثر ملی طبیعی در اختیار اداره کل منابع طبیعی قرار نگرفته است.

به گفته رجبعلی‌بیشه، از ۱۱ پلاک محدوده قله دماوند که متصل به قله است، ۱۰ پلاک تثبیت شد اما اداره اوقاف با رای دیوان عالی کشور و بدون توجه به نظرات سازمان جنگل‌ها یک پلاک را به‌عنوان موقوفه ثبت کرده است.

او به اقدامات اداره منابع طبیعی برای توقف این حکم و تغییر آن اشاره نکرده است.

قله دماوند سال ۱۳۸۷ به عنوان میراث طبیعی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. مقامات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از سال ۱۳۹۵ اعلام کرده‌اند برای ثبت این قله در فهرست میراث طبیعی یونسکو تلاش می‌کنند.

رئیس اداره اراضی منابع طبیعی مازندران همچنین با اشاره به موضوع راضی جنگلی در منطقه جنگل سفید اعلام کرد که سازمان اوقاف برای برخی از دیگر منابع طبیعی نیز از دادگاه‌ها حکم مالکیت گرفته است.

در تیرماه رسانه های ایران از حکم دادگاه برای واگذاری ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی جنگلی در منطقه آق مشهد ( جنگل سفید) در ۳۵ کیلومتری ساری به موقوفه «امامزاده حارث» خبر دادند.

پس از شکایت‌های منابع طبیعی و اوقاف در نهایت دادگاه به نفع واقف رای داده و این حکم در دیوان عالی کشور تایید شده است. منابع طبیعی از رییس قوه قضاییه خواستار اعمال ماده ۴۷۷ و توقف این حکم شده است.

بر اساس ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری، در صورتی که رییس قوه قضائیه رای قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را «خلاف شرع بیّن» تشخیص دهد، می‌تواند اجرای حکم را متوقف کند و دستور بررسی دوباره پرونده را بدهد.

Share