صلیب سرخ لبنان: تلفات انفجار بیروت تا کنون ۱۰۰ کشته و بیش از ۴هزار مجروح است

کیهان لندن : غروب سه‌شنبه ۴ ژوییه ۲۰۲۰ دو انفجار سهمگین و پیاپی شهر بیروت را به لرزه درآورد. یک روز پس از وقوع این انفجار مهیب، صلیب سرخ لبنان گزارش‌ داد آمار کشته‌‌شدگان دست‌کم ۱۰۰ تن و تعداد مجروحان بیش از ۴ هزار نفر است.

از پیکر بسیاری از قربانیان که نزدیک محل انفجار بودند چیزی باقی نمانده و تعداد زیادی هنوز زیر آوار سیلوی گندمی هستند که کنار محل انفجار قرار داشت.

شدت انفجار به حدی بود که صدای آن تا جزیره قبرس در ٢٠٠ کیلومتری بیروت رسید. مرکز زلزله‌نگاری در اسرائیل اعلام کرد پس از این انفجار زلزله‌ای در حدود ۴ ریشتر ثبت شده است.

حسین دیاب نخست وزیر لبنان اعلام کرد انفجار دوم ناشی از احتراق حدود ٢٧۵٠ تُن نیترات آمونیوم بود که بدون رعایت مسائل ایمنی از شش سال پیش در این محل انبار شده بود.

پیش از این ژنرال عباس ابراهیم مدیرکل اداره امنیت عمومی لبنان اعلام کرده بود که انفجارها در انبار مهمات و تسلیحاتی رخ داده است که از سال‌ها پیش در این کشور جمع‌آوری و در این محل نگهداری می‌شد. برخی منابع نیز می‌گویند انفجار در انبار تسلیحات حزب‌‌الله لبنان بود. ولی حزب‌الله این موضوع را رد کرده است.

دولت در لبنان سه روز تعطیل و عزای عمومی و همچنین دو هفته وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

میشل عون رئیس جمهوری لبنان از تخصیص ۱۰۰ میلیارد لیر (۶۶ میلیون دلار) بودجه اضطراری برای بررسی این انفجار و پیامدهای آن خبر داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید ضمن ابراز آمادگی واشنگتن برای کمک به دولت لبنان گفت: «به نظر می‌رسد که انفجار بیروت یک حمله وحشتناک باشد.» رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد که «سران نظامی آمریکا ارزیابی کرده‌اند که به نظر می‌رسد انفجارهای بیروت ناشی از یک حمله یا یک بمب باشد».

فرانسه، آلمان، آمریکا، روسیه، اسرائیل و شمار دیگری از کشورهای جهان ضمن ابراز همدردی با لبنانی‌‌ها برای ارسال کمک‌های بشردوستانه اعلام آمادگی کرده‌اند.

خبرگزاری آلمان گزارش داد کشور اسرائیل نیز که مناسبات دیپلماتیک با لبنان ندارد، از کانال‌های امنیتی و دیپلماتیک خارجی به مقامات لبنان خبر داده که آماده ارسال کمک‌های پزشکی و بشردوستانه به دولت لبنان است.

سازمان «هلال‌احمر» جمهوری اسلامی اعلام کرد محموله کمک‌‌های بشردوستانه شامل ۲هزار بسته غذا، پزشک متخصص و مقادیری دارو و ملزومات پزشکی به لبنان ارسال می‌کند و یک بیمارستان RDH (بیمارستان سیّار و فوری) هم برپا خواهد کرد.

روزنامه «الاخبار» نوشت که شدت انفجار مهیبی که شب گذشته در بیروت رخ داد معادل قدرت یک بمب هسته‌ای تاکتیکی بود. شماری از روزنامه‌‌ها انفجار بیروت را با انفجار اتمی هیروشیما مقایسه کرده‌اند.

با وجود خبرها و گزارش‌های متعددی که از این انفجار منتشر شده اما هنوز تلفات دقیق آن مشخص نیست. انفجار مخزن نیترات آمونیوم که از مواد اولیه ساخت بمب است آنهم در شرایط بحرانی لبنان مشکوک به نظر می‌رسد. اگرچه در چنین حوادثی همه نگاه‌ها نخست متوجه اسلامگرایان از جمله جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان می‌شود اما مقامات امنیتی این کشور گفته‌اند در حال بررسی علت و عوامل این فاجعه هستند.

Share