‘ترور’ یک دانشمند صنایع موشکی و هسته‌ای ایران در دماوند

بی بی سی : رسانه‌های ایران گزارش کرده‌اند که محسن فخری‌زاده، از عالی‌رتبه ترین مقامات صنایع موشکی و هسته‌ای ایران در منطقه آبسرد دماوند “ترور” شده است.

خبرگزاری فارس به نقل از شاهدان عینی گزارش کرده که “صدای یک انفجار در بلوار مصطفی خمینی شهر آبسرد” شنیده شده و “پس از آن صدای رگبار” به گوش رسیده بود.

به نوشته رسانه‌های ایران “یک خودرو هدف این ترور بوده” و “سه یا چهار تن دیگر در این درگیری کشته می‌شوند”.

برخی گزارش‌ها حاکی از زخمی شدن چند نفر در جریان این حادثه بوده است.

هنوز مشخص نیست که آقای فخری‌زاده که هدف این حادثه بوده کشته شده یا خیر و خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا نوشته است که در مورد وضعیت سلامت وی خبرهای تکمیلی خواهد داد.

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران ایران نوشته است که محسن فخری‌زاده “پس از واقعه ترور بعد از ظهر امروز به بیمارستان منتقل شده و هم‌اکنون در اتاق عمل است”.

به گفته تسنیم “تلاش پزشکان برای مداوای ایشان و یکی از همراهانشان هنوز ادامه دارد”.

آقای فخری‌زاده از اعضای سپاه پاسداران بوده و در گذشته تحت تحریم‌های سازمان ملل نیز قرار گرفته بود، گفته می‌شود نوع فعالیت وی به نوعی بود که جنبه‌های علمی برنامه هسته ای ایران را به توانایی هسته ای تبدیل کند.

ایران در گذشته سعی داشت اطلاعاتی از او منتشر نشود و اجازه ملاقات بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای با او را نمی داد.

دستگاه‌های اطلاعاتی غربی او را پدر برنامه هسته‌ای نظامی ایران خوانده‌اند.

با این حال بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که “برای هیچ یک از دانشمندان هسته‌ای کشورمان حادثه‌ای پیش نیامده است.”

آقای کمالوندی گفته است “کلیه دانشمندان صنعت هسته ای کشور در سلامت کامل به سر می برند”.

صحبت‌های آقای کمالوندی در حالی منتشر شده که شبکه خبر تلویزیون دولتی ایران خبر “ترور” محسن فخری‌زاده را زیر نویس کرده است.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز این خبر را تایید کرده و از انتقام خبر داده است.

وی در حساب توییتر خود “صهیونیست ها” را مسئول کشته شدن آقای فخری زاده دانسته و نوشته است: “صهیونیست ها دانشمندان هسته ای ما را ترور کردند ، اما فقط خود آنها می دانند پاسخ این اقدام را ما کجا داده ایم ، ما اعلام نمی کنیم اما خود آن ها می دانند.”

وی افزوده است: در صحنه های تاریخی گذشته نشان دادیم که هیچ عملی را بدون پاسخ و انتقام نمی گذاریم.”

Share