برهم صالح: از سال ۲۰۰۳ تاکنون ۱۵۰ میلیارد دلار از درآمد عراق دزدیده شده است

پیک ایران :

برهم صالح، رییس‌جمهوری عراق، اعلام کرد که کشورش از سال ۲۰۰۳ به این سو، ۱۵۰ میلیارد دلار از دست داده است و این مبلغ، با فساد مالی، به خارج از این کشور انتقال داده شده است.برهم صالح یک‌شنبه دوم خرداد در یک بیانیه‌ای که به مناسبت ارائه پیش نویس قانون «بازیابی وجوه فساد مالی» به پارلمان عراق صادر کرد، ضمن اعلام این موضوع گفت که این پیش‌نویس به منظور تقویت قدرت عراق برای بازیابی پول‌های دزدیده شده از طریق معاملات فاسد، تهیه شده است.

او خواستار تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با فساد، هم‌راستا با ائتلاف بین‌المللی علیه داعش شد و گفت که چالش مبارزه با فساد مالی کم خطرتر از تروریسم نیست.

برهم صالح که قانونگذاران را به تصویب پیش‌نویس قانون ارائه شده تشویق کرد و گفت: «این پول در صورت بازگشت به عراق اقتصاد این کشور را به طور قابل ملاحظه‌ای تقویت خواهد کرد.»

از دو سال پیش اعتراضات مردمی گسترده‌ای علیه فساد مالی در عراق و ناکارآمدی سیاستمداران در مقابله با آن صورت گرفته که موجب کشته شدن صدها نفر شده است.

معترضان مشکلات متعدد از جمله بیکاری و قطع آب و برق را از جمله مشکلات ناشی از فساد و ناکارآمدی سیاستمداران عراقی می‌دانند.

Share