ویتنام از شناسایی یک گونه ترکیبی «بسیار خطرناک» کرونا خبر داد

ایران اینترنشنال :

وزیر بهداشت ویتنام از شناسایی یک گونه جدید کرونا در این کشور خبر داد که ترکیبی از گونه‌های جهش‌یافته ثبت‌شده در هند و بریتانیاست و سرعت انتشار آن در هوا بسیار بالاست.

نگوین تان لانگ، وزیر بهداشت ویتنام، روز شنبه نهم خرداد در یک جلسه دولتی گفت که این گونه جدید در واقع گونه کرونای ثبت‌شده در هند است با جهش‌هایی که در اصل متعلق به گونه ثبت‌شده در بریتانیاست.

او گونه ترکیبی جدید کرونا را «بسیار خطرناک» توصیف کرد.

مقام‌های بهداشتی ویتنام پیشتر هفت گونه جهش‌یافته کرونا در این کشور شناسایی کرده بودند که چهار گونه آن مربوط به گونه ثبت‌شده در بریتانیا و سه گونه دیگر مربوط به گونه ثبت‌شده در هند بود.

وزیر بهداشت ویتنام با اشاره به اینکه کشورش به زودی داده‌های ژنومی گونه جدید را منتشر می‌کند تاکید کرد این گونه نسبت به نمونه‌های قبلی سریع‌تر منتقل می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت تاکنون چهار مورد از گونه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا، با نام علمی سارس-کوو-۲، را شناسایی کرده است. این چهار گونه جهش‌یافته نخستین بار در هند، بریتانیا، آفریقای جنوبی و برزیل شناسایی و ثبت شدند.

ماریا ون کرخووه، مدیر فنی سازمان جهانی بهداشت در امور کرونا، در پاسخی مکتوب به رویترز گفت: «در حال حاضر ما هنوز گونه گزارش‌شده در ویتنام را ارزیابی نکرده‌ایم.»

او ادامه داد: «دفتر ما در ویتنام در حال همکاری با وزارت بهداشت این کشور است و انتظار داریم به زودی اطلاعات بیشتری کسب کنیم.»

به گفته او، بر اساس تشخیص کنونی سازمان جهانی بهداشت، گونه شناسایی‌شده در ویتنام از همان نوعی است که بیشتر به عنوان گونه هندی شناخته می‌شود و احتمالا جهش‌های اضافی داشته است.

با این حال، این مقام سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد به محض دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، این اطلاعات را منتشر خواهد کرد.

وزیر بهداشت ویتنام همچنین در اظهارات روز شنبه خود گفت دلیل افزایش یکباره شیوع کرونا در مناطق مختلف این کشور در روزهای اخیر احتمالا همین گونه جدید است.

ویتنام با کنترل شدید مرزهای خود و همچنین برقراری محدودیت‌ها در داخل این کشور توانسته بود آمار ابتلا و مرگ بر اثر کرونا را بسیار پایین نگاه دارد؛ با این حال به دنبال افزایش شدید شیوع در هفته‌های اخیر، آمار کرونا در این کشور از ابتدا تا کنون شامل حدود هفت‌هزار مبتلا و مجموعا ۴۷ جان‌باخته می‌شود.

بر اساس آمار رسمی، بیش از نیمی از مبتلایان مربوط به موج جدید شیوع این ویروس در کشور است.

وزارت بهداشت ویتنام اعلام کرد دولت این کشور در تلاش است تا ۱۰ میلیون دوز واکسن کرونا در چارچوب طرح کوواکس و همچنین ۲۰ میلیون دوز واکسن‌ فایزر و ۴۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپوتنیک‌وی وارد کشور کند.

ویتنام واقع در جنوب شرقی آسیا و دارای حدود ۹۸ میلیون نفر جمعیت، تاکنون ۲/۹ میلیون دوز واکسن کرونا دریافت کرده و هدف این کشور تامین ۱۵۰ میلیون دوز واکسن در سال جاری است.

Share