ادامه آتش‌سوزی پالایشگاه تهران پس از گذشت ساعت‌ها

ایران اینترنشنال :

با گذشت بیش از دوازده ساعت از آغاز آتش‌سوزی پالایشگاه تهران، این آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری مهر با تایید انفجار یکی از مخازن سوخت پالایشگاه تهران، نوشت: « یکی از مخازن ضایعات نفتی پالایشگاه تهران که شعله ور بود، ناگهان منفجر شده است.»

این درحالی است که مقام‌های آتش‌نشانی و شورای شهر تهران ساعاتی قبل گفته بودند که خطر انفجارهای مهیب رفع شده است و با وجود خاموش شدن حریق مخزن‌ها هنوز یک مخزن در حال سوختن است.

همزمان شاکر خفایی، مدیر روابط عمومی پالایشگاه تهران، درباره شنیده شدن صدای انفجار از این پالایشگاه، گفت: «صدای انفجاری که شنیده می‌شود ناشی از تغییر شکل مخازن در اثر حرارت بوده و انفجار جدیدی رخ نداده است.»

رسانه‌های ایران در ساعات گذشته از سوختن ۱۸ مخزن پالایشگاه تهران در آتش خبر دادند اما مقام‌های وزارت نفت آتش‌سوزی را محدود به دو مخزن اعلام کردند.

این درحالی است که جلال ملکی، سخنگوی آتش نشانی تهران، صبح پنج‌شنبه از از خاموشی آتش در «همه مخزن‌ها به غیر از یک خزن» خبر داد.

ملکی گفت: «همه مخازن خاموش شده و فقط یک مخزن باقی مانده که در حال کنترل است و با مقدار زیادی آب و کف عملیات تهاجمی برای اطفای مخزن آخر ادامه دارد.»

نیروهای آتش‌نشانی پالایشگاه تهران، آتش‌نشانی شهر ری و همچنین نیروهای آتش‌نشانی شهرهای اطراف در عملیات اطفای آتش‌سوزی پالایشگاه تهران حضور دارند و آتش‌نشانی تهران به تنهایی بیش از ۶۰ دستگاه خودرو و حدود ۱۵۰ نفر آتش‌نشان به پالایشگاه اعزام کرده است.

جلال ملکی، سخنگوی آتش نشانی تهران، صبح پنج‌شنبه گفت که در ابتدا شاهد حریق گسترده بودیم و احتمالا به خاطر جاری شدن مواد، اطراف مخزن نیز شعله‌ور شده بود اما نگرانی ما از مخازنی بود که داخلش مواد قابل اشتعال وجود داشت که وقتی عملیات چند جانبه همه آتش نشان‌ها آغاز شد و پس از مدتی تلاش، مخازن از دل آتش بیرون آمد.

او گفت که اکنون همه مخازن خاموش شده و فقط یک مخزن باقی مانده که در حال کنترل است و تاکید کرد که مواد داخل این مخزن قابلیت شعله‌وری داشت اما قابلیت انفجار نداشت و به همین دلیل انفجاری رخ نداده است.

مقام‌های وزارت نفت گفتند اطفای آتش یکی از مخزن‌هایی که دچار حریق شده ناممکن است و آتش‌نشانان در انتظارند تا سوخت موجود در این مخزن به طور کامل بسوزد.

مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران، نیز گفت: در این آتش‌سوزی خطر انفجارهای مهیب وجود داشت که با تلاش آتش‌نشانی از گسترش حریق به سایر مخازن پرخطر جلوگیری شد.

فراهانی که چند ماه قبل و پس از وقوع انفجار مهیب در بیروت، نسبت به احتمال چنین حادئه‌ای در مخازن نفت و بنزین در چند نقطه تهران هشدار داده بود.

این عضو شورای شهر تهران شامگاه پنج‌شنبه تاکید کرد که نوع آتش‌سوزی پالایشگاه تهران به گونه‌ای است که مخزن قابل اطفا نیست و باید بسوزد تا مواد موجود تمام شود.

از سوی دیگر، پس از وقوع آتش‌سوزی در پالایشگاه تهران، پمپ بنزین‌های تهران شاهد اذحام بود تا انجا که بیژن زنگنه وزیر نفت، هنگام بازید از آتش‌سوزی پالایشگاه تهران، گفت که این آتش‌سوزی تاثیری در تامین بنزین پایتخت ندارد.

جلیل موقوفه‌ای، رییس پلیس پیشگیری تهران بزرگ، نیز با اشاره به ازدحام در جایگاه‌های سوخت به دنبال آتش‌سوزی در پالایشگاه تهران، گفت: مشکلی در حوزه سوخت‌رسانی به وجود نیامده و شهروندان تهرانی از هجوم به پمپ‌بنزین‌ها و جایگاه‌های سوخت سی‌ان‌جی خودداری کنند.

Share