مقامات جمهوری اسلامی بجای توضیح درباره انفجار و آتش‌سوزی پالایشگاه تهران به تکذیب «خرابکاری» می‌پردازند!

کیهان لندن :

با گذشت یک روز پس از انفجار و آتش‌سوزی مهیب در چند واحد از تأسیسات پالایشگاه «تندگویان» در جنوب تهران آتش‌سوزی در منطقه شهر ری در حوالی «باقرشهر» همچنان ادامه یافت.

هنوز دلایل این حادثه مشکوک مشخص نیست اما از اظهار نظر مدیران نفتی و مسئولان قضایی به نظر می‌رسد که آنها اصرار دارند آنچه در پالایشگاه تهران رخ داد خرابکاری نیست و آنقدر این موضوع برای آنها اهمیت دارد که دیگر توضیح نمی‌دهند: چرا در این پالایشگاه باید آتش‌سوزی شود؟! چه افراد و نهادهایی مسئول این انفجار و آتش‌سوزی هستند؟!

شاکر خفایی رئیس روابط عمومی پالایشگاه نفت تهران اولین مقامی است که بدون ارائه هرگونه مستنداتی در مورد دلیل انفجارها احتمال هرگونه عملیات خرابکارانه را رد کرد.

غلامرضا نوفرستی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری در مورد احتمال خرابکاری بودن آتش‌سوزی پالایشگاه تهران گفت «پیگیری‌های لازم از طریق ضابطان خاص به عمل آمده است اما تا کنون دلایلی در این خصوص وجود ندارد اما با این حال موضوع در دست بررسی است و اقدام‌های فنی و امنیتی در حال انجام است.»

آرمان‌فر مدیرعامل پالایشگاه تهران نیز با اشاره به اینکه «مانع بحران بزرگ شدیم» مدعی شد «احتمال خرابکاری متصور نیست» و «دلیل حادثه نشتی در هنگام راه‌اندازی بوده است.»

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش هم می‌گوید «اگر خرابکاری بود ممکن بود حادثه ابعاد بزرگتری پیدا کند!» معلوم نیست به چه دلیل «ابعاد» یک حادثه می‌بایست تعیین‌کننده علت آن باشد!

برای کمک به اطفاء آتش‌سوزی پالایشگاه تهران وزارت دفاع و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هلی‌کوپترهای خود را به محل اعزام کردند.

انفجار در پالایشگاه تهران یک روز پس از انفجار مشکوک در ناو خارک متعلق به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در آب‌های بندر جاسک اتفاق افتاد که در نتیجه‌ی آن این شناور عظیم و قدیمی غرق شد. هر دو این اتفاقات پس از آن رخ داد که یوسی کوهن رئیس پیشین موساد در مراسمی که برای تودیع وی برگزار شد گفت «به قلبِ قلب ایران نفوذ کردیم و اسرارشان را فاش کردیم و غرور و اعتماد به نفس‌شان را گرفتیم.»

روزنامه کیهان تهران پنجم اردیبهشت در سرمقاله خود با عنوان «اسرائیلیات مذاکره و تحریم» نوشت «واقعیت این است که بسیاری از شرارت‌ها و اقدامات خرابکارانه و تروریستی علیه کشورمان به ویژه در حوزه برنامه هسته‌ای طی دهه گذشته، با هماهنگی و همکاری مشترک آمریکا و اسرائیل انجام شده است.»

پس از آنکه جو بایدن اعلام کرد که به دنبال احیای برجام است، مقامات اسرائیل بارها هشدار دادند از هر گزینه‌ای برای متوقف کردن تهدیدات جمهوری اسلامی استفاده خواهند کرد که ترور محسن فخری‌زاده و انفجار در تأسیسات اتمی نطنز یا هدف قرار دادن کشتی‌های ایرانی در آب‌های بین‌المللی بخشی از این اقدامات بود. در ایران نیز مقامات امنیتی رژیم پیش‌بینی کرده بودند که احتمال هدف قرار گرفتن زیرساخت‌ها و تأسیسات حیاتی و استراتژیک زیاد است.

سابقه نشان داده اغلب عملیات‌هایی که اسرائیل بطور مستقل یا با کمک شرکاء منطقه‌ای خود علیه جمهوری اسلامی اجرا می‌کند بدون واکنش رسمی است و اغلب تا مدت‌ها در مورد آن سکوت می‌شود اما بطور پیوسته از سوی مقامات و رسانه‌های اسرائیلی نشانه‌هایی مبنی بر دخالت سرویس‌های امنیتی این کشور در چنین عملیاتی منتشر می‌شود.

این در حالیست که جمهوری اسلامی پیشینه‌ی بسیار سیاهی در دروغ و پنهانکاری دارد و واقعیت‌های امنیتی را لاپوشانی می‌کند تا زمانی که افشا شوند و همان را نیز حاضر نیست بار مسئولیت‌اش را بپذیرد. در مورد آتش‌سوزی‌های اخیر نیز افکار عمومی و کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی باور نمی‌کنند که انفجار ناو خارک و انفجار پالایشگاه تهران «حادثه» و «سانحه» بوده باشد.

هرچند نیروی انتظامی از مردم خواسته به شایعات توجه نکنند اما مردم پایتخت پس از انفجار در پالایشگاه تهران با نگرانی از کمبود سوخت در پمپ‌های بنزین صف کشیده‌اند.

Share