حرف‌های امروز خامنه‌ای: انتخابات ما مثل فیلم‌ هندی شده!

ایران پرس نیوز :

اظهارات متناقض و دوپهلوی خامنه‌ای درباره ردصلاحیت برخی از نامزدهای نمایش انتخابات

رادیو فرانسه در گزارشی گفت: رهبر جمهوری اسلامی که پیش تر از رد صلاحیت‌های گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان دفاع کرده بود، روز جمعه در اظهاراتی دوپهلو از برخی از نامزدهای ردصلاحیت شده حمایت کرد و خواستار پرهیز از «ظلم، هتک حرمت مؤمن و تخلف از وظایف» شد. او با این حال اسم کسی را نبرد و به صراحت نگفت که فردی از ردصلاحیت‌شدگان، تایید صلاحیت شود.

اما معاون دفتر حفظ و نشر آثار خامنه ای در توییتی نوشت: تعریض رهبرانقلاب به جفا و ظلم به برخی نامزد‌ها در جریان احراز صلاحیت برای ریاست جمهوری، متوجه شورای محترم نگهبان نیست و تاثیری در نتیجه اعلام شده از سوی این شورا ندارد. نتیجه تایید صلاحیت‌ها و ترکیب نامزدها تغییر نمی‌کند.

خامنه‌ای روز جمعه طی سخنانی در سالمرگ خمینی گفت: امروز دشمنان کمین کرده‌اند و گوش خوابانده‌اند که بین مردم و نظام فاصله بیندازند. کسانی هم هستند در داخل نظام که حرف دشمنان را تکرار می‌کنند.

خامنه ای با نگرانی از تحریم سیرک انتخابات گفت: برخی هستند که با بهانه‌های واهی می‌خواهند حضور در انتخابات را کنار بگذارند، این حرف و خواست دشمن است. اگر اسلامیت و جمهوریت ضربه بخورد، نظام سیلی می‌خورد. عدم حضور در انتخابات از گناهان کبیره است. مردم‌سالاری دینی از متن اسلام برخاسته است و هر کس انکار کند، در قرآن مطالعه و تدبر نکرده است

خامنه ای همچنین برای سفیدسازی خودش، حتی به‌ شورای نگهبان دست‌ساز خودش لگد زد و گفت: به‌ برخی کسانی که صلاحیتشان احراز نشد، ظلم شد.

خامنه‌ای بدون اشاره به جزییات گفت: گزارش‌های خلافی بود که بعد هم مشخص شد که خلاف است.

احتمالا اشاره خامنه ای به علی لاریجانی و زندگی فرزند او در آمریکا است.

در پی سخنرانی خامنه ای، سخنگوی شورای نگهبان گفت: این شورا مصون از خطا نیست و امروز جلسه فوق‌العاده برگزار میکند و نظر خود را اعلام خواهد کرد.

عباس عبدی بعد از حرف های خامنه‌ای گفته: انتخابات ما هم مثل فیلم های هندی و ترکیه شده، تا فکر میکنی قصه تمام شده، یکباره موضوعی پیش میآید و دوباره قصه‌ای دیگر آغاز میشه….

علی لاریجانی برمی‌گردد؟

احمد زیدآبادی هم نوشت: رهبر جمهوری اسلامی در سخنان روز ۱۴ خرداد خود گفتند: “در جریان عدم احراز صلاحیت به برخی کسانی که احراز صلاحیت نشدند جفا و ظلم شد. نسبت‌هایی داده شد یا به خودشان یا خانواده‌شان که واقعیت نداشت. خانواده‌های محترم و عفیف که مواجه با چنین نسبت‌هایی شدند. گزارش‌های خلافی بود که بعد هم مشخص شد که خلاف است… مطالبه من از دستگاه‌ها این است که جبران کنند. “

به نظرم مورد مصداقی این سخنان مشخصاً علی لاریجانی باشد. اما منظور از اینکه “دستگاه‌ها باید جبران کنند” چیست؟ آیا منظور این است که شورای نگهبان و منابعی که “گزارش‌های خلاف” در اختیار آن قرار داده‌اند، با صدور بیانیه‌ای آن گزارش‌ها و نقل قول‌های پیرامون آن را تکذیب کنند؟ یا اینکه در تصمیم مبتنی بر آن “گزارش‌های خلاف” یعنی عدم احراز صلاحیت لاریجانی تجدید نظر شود؟

به هر حال، اگر بر مبنای یک یا چند گزارش، تصمیمی گرفته شده باشد و بعد غلط بودن آن گزارش یا گزارش‌ها برای تصمیم‌گیرنده محرز شود، تالی منطقی آن، ضرورتِ لغو و ابطال آن تصمیم است و صِرف اذعان به غلط بودن گزارش‎ها، جبران مافات نمی‌کند. حال با توجه به این مبنای منطقی، شورای نگهبان علی لاریجانی را به صحنۀ انتخابات برمی‌گرداند؟

می‌خواهد برگرداند، می‌خواهد برنگرداند! به من دخلی ندارد! اما آنچه تا اندازه‌ای به من به عنوان یک شهروند عادی مربوط می‌شود این است که آن منابع اطلاعاتی شورای نگهبان در این باره، چه دستگاه‌هایی بوده‌اند و با چه مجوزی، گزارش‌های غلط در اختیار آن قرار داده‌اند و چرا شورای نگهبان دربارۀ گزارش آنها، تجسس لازم را نکرده و چشم‌بسته به آن گزارش‌ها اعتماد کرده است؟

اینجا که پای “ضدانقلاب” یا “شهروندان درجه چندمِ منتقد و مخالف” وسط نبوده که به راحتی بگویند نیازی به تجسس و ریزه‌کاری نیست، چون انحراف و جرم این‌ها برای ما محرز است! پای یکی از مسئولان بلندپایۀ خودِ نظام وسط بوده است!

فیلم زیر: تریبون دست مردم قرار بگیره میدونن چی بگن….جوانی در میدان دوم نازی‌آباد تهران میکروفون را گرفته و می گوید: هر کی رأی بده به ۱۵۰۰کشته آبان ظلم کرده… فرقی بین کاندیداهای انتخابات وجود نداره..همه اینها غارتگرن… مردم حاضر در محل هم با این جوان همراهی می کنند.

روزنامه اعتماد نوشته: خیلی‌ها اظهار پشیمانی می‌کنند از شرکت در انتخابات، زیرا احساس کردند که با این روش راهی به دهی نخواهند برد.

در این میان شماری از خانواده های جان باختگان اعتراضات سال های اخیر از جمله محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از کشته‌شدگان اعتراضات‌ آبان۹۸ در یک پیام ویدیویی گفته است: به‌خاطر قلب سوراخ جوان هیجده ساله‌ام، به‌خاطر اینکه با بی‌رحمی تمام با پنج گلوله پسر مرا شهید کردند. به‌خاطر موهای سفید مادرانی که در ۴۲ سال تنها چیزی که از بچه‌هایشان دارند یک قاب عکس است، به‌خاطر موی سفید مادران و کمر شکسته و خمیده پدران، نه می‌بخشم نه فراموش می‌کنم. رای من سرنگونی است، رای بی‌رای…

Share