تائید شد: تعطیلی کارخانه ها و استخراج مخفیانه رمز ارز

ایران پرس نیوز :

استخراج رمز ارز بر بخش های تولیدی و درمانی کشور تأثیر می‌گذارد

با سیاست های وطن فروشانه جمهوری اسلامی تا کنون صدها کارخانه به تعطیلی کشیده شده است. برق کارخانه های تعطیل شده در اختیار سپاه پاسداران برای استخراج بیت کوین قرار میگیرد.

دبیر فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی هشدار داد: تاثیر قطعی برق در صنایع غذایی خیلی سریع خود را نشان می‌دهد و بازار حداکثر تا چند هفته بعد با کمبود و گرانی محصولات روبه‌رو می‌شود.

محسن نقاشی با تأکید بر این‌که شرایط کارخانه‌های صنعت غذا با سایر صنایع بسیار متفاوت است، افزود: قطعی برق بیشتر از هر صنعتی بر صنایع غذایی تاثیرگذار است چرا که این صنعت در هنگام بحران انرژی، جزو صنایع آسیب‌پذیر است

به گزارش «ایسنا»، حمید نجف، کارشناس حوزه کار نسبت به تعطیلی کارخانه ها و استخراج مخفیانه رمز ارز در سوله‌های بلااستفاده هشدار داد و از دولت و مجلس خواست تا برای جلوگیری از ضرر و زیان قطعی برق بر اشتغال و تولید و مراکز درمانی، اقدام قاطع و قانونی صورت دهند.

وی در ادامه افزود:« قطعی مکرر برق ناشی از استخراج رمز ارز اثرات نامطلوبی بر بخشهای تولیدی کشور به ویژه مراکز درمانی می‌گذارد. این کار دو خاصیت بد دارد؛ اول اینکه ایجاد اشتغال را صفر می کند و دوم اگر کارخانه ای به این کار وارد شود و عادت کند، دیگر نیاز به کارگر ندارد و کارخانه های دیگر هم از این رویه تبعیت می‌کنند و صددرصد به زیان اشتغال و تولید داخلی است.

توجه به تولید در بحث استخراج رمز ارز باید در اولویت باشد. برخی کالاها هستند که کمبود آنها در بازار به زیان مصرف کننده تمام می شود چون بلافاصله با هرنوع وقفه در کار تولید ممکن است قیمت آن در بازار افزایش یابد و به زیان مردم و مصرف کنندگان تمام شود.

برخی از شهرکهای صنعتی، سوله‌های بلا استفاده خود را در اختیار ماینرکاران گذاشته اند تا رمز ارز استخراج کنند. متاسفانه یک سری از شرکتها و کارخانه‌های تولیدی در مناطقی که مصرف برق محدودیت دارد و شاید به کل خانوار منطقه هم برق نرسِد، به طور زیرپوستی و مخفیانه وارد این کار شده‌اند.

حمید نجف افزود: برخی کارخانه ها در شهرکها و مناطق صنعتی که قطب صنعت کشور به شمار می روند – مثل البرز و قزوین – بخشهایی از ظرفیت خود را به این منظور اختصاص داده اند و با این کار کارخانه های اطراف و حتی منازل را دچار مشکل کرده اند و عملا موجب زیان اشتغال و تولید کشور شده اند».

روزنامه “آرمان” پیش تر در این باره نوشته بود: آیا برادران چینی تا این اندازه عزیز و قابل احترام هستند که باید بیمارستانها، دانشگاهها، مزارع و صدها حرفه و شغل دیگر با خاموشی‌های مکرر به تعطیلی کشیده شوند و ابر و مه و خورشید و فلک در کار باشند تا برادران چینی سود ببرند؟!… این مردم بیش از این تاب تحمل فشار و آسیب‌هایی از این دست را ندارند…

Share