آمریکا مبادلات مربوط به کرونا با ایران را از تحریم معاف کرد

وزارت خزانه داری آمریکا، از صدور معافیت تحریمی ایران برای مبادلات مربوط به همه‌گیری کرونا خبر داد. تدابیر جدید دولت واشنگتن، برای کمک به کشورهای تحت تحریم مانند ایران، سوریه و ونزوئلا، جهت مبارزه با بیماری کووید-۱۹ صورت گرفته است.

به گزارش رادیو فرانسه، وزارت خزانه‌داری آمریکا، شامگاه پنجشنبه ١٧ ژوئن/٢٧ خرداد، دستورالعمل جدیدی را برای معافیت از تحریم مبادلات کالاها و اقلام ضروری جهت مقابله با همه گیری کرونا، صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این دستورالعمل راه را برای تبادلات مالی مربوط به همه‌گیری کرونا و تحویل محصولاتی چون ماسک، ونتیلاتور و واکسن به کشورهای تحت تحریم مانند ایران، سوریه و ونزوئلا، هموار می کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقامات وزارت خزانه داری آمریکا نوشته است: «با وجود آنکه ما مجوزها و دستورالعمل های بشردوستانۀ جامعی را در تمام برنامه های خود در نظر گرفته ایم، اما متوجه وجود برخی نواقص و خلاء ها در این دستورالعمل ها شدیم».

وی افزود: «رفع این خلاء ها و بررسی مورد به مورد موانع، نیازمند صرف زمان و هزینه بود اما اقدام صورت گرفته در روز پنجشنبه، این موانع را کاهش داده است».

بر اساس بیانیۀ وزارت خزانه داری آمریکا، مجوزهای عمومی برای معافیت از تحریم سه کشور ایران، ونزوئلا و سوریه که تحت شدیدترین تحریم های آمریکا قرار دارند، به هدف میسر شدن معاملات و مبادلات مالی مربوط به همه گیری کرونا، صادر شده است.

طبق دستورالعمل جدید وزارت خزانه داری آمریکا در رابطه با معافیت تحریمی ایران، کلیۀ معاملات، مبادلات و تراکنش های مالی و فعالیت های مربوط به صادرات، باز صادرات، فروش یا عرضۀ مستقیم و غیرمستقیم کالاها یا فناوری‌های مورد استفاده برای پیشگیری، تشخیص یا درمان کووید-۱۹ (از جمله پژوهش‌‌ها یا مطالعات بالینی مرتبط با کووید-۱۹) با دولت ایران مجاز است.

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین اعلام کرده است که «این دستورالعمل شامل صدور مجوز برای تراکنش ها و معاملات خاص در رابطه با مقابله با همه گیری کرونا نیز می شود که تا پیش از این به دلیل تحریم های آمریکاعلیه بانک مرکزی و شرکت ملی نفت ایران ممنوع بوده است».

در ادامۀ بیانیۀ وزارت خزانه داری آمریکا آمده است: «دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده (اوفک)، کلیۀ افرادی را که مایل به ارائه کمک در زمینۀ مقابله با کرونا به کشورهای ایران، ونزوئلا و سوریه هستند، تشویق می کند تا از معافیت های تحریمی، استتثناها و مجوزهای صادر شدۀ موجود برای کمک های بشردوستانه استفاده کنند».

به گزارش رویترز، اقدام جدید وزارت خزانه داری ایالات متحده پس از آن صورت گرفته است که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در نخستین روز ورود خود به کاخ سفید در ژانویه سال جاری، خواستار بازبینی برنامه‌های تحریمی آمریکا شد تا ارزیابی کند که آیا این تحریم‌ها مانعی بر سر راه اقدامات مربوط به مقابله با همه‌گیری کرونا ایجاد می‌کنند یا نه.

پیش از این، دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا، به دلیل اعمال سیاست فشار حداکثری و مقاومت در برابر هرگونه تعدیل در قوانین تحریم علیه کشورهایی چون ایران و ونزوئلا برای مقابله با همه گیری کرونا، مورد انتقاد گروه‌های حقوق بشری قرار گرفته بود.

سال گذشته، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک)، دستورالعملی را صادر کرد که به طور کلی کمک های بشردوستانه را میسر می کرد.

Share