گزارش سالانه سازمان ملل: تعداد آوارگان به یک درصد جمعیت جهان رسید

ایران اینترنشنال :

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرد تعداد پناهجویان، آوارگان داخل کشورها و متقاضیان پناهندگی در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل از آن که ۷۹.۵ میلیون نفر اعلام شده بود، به میزان ۴ درصد افزایش یافت و به رقم بی‌سابقه ۸۲.۴ میلیون نفر، معادل یک درصد جمعیت جهان، رسید.

بر اساس گزارش سالانه این نهاد که روز جمعه منتشر شد ، سال ۲۰۲۰ نهمین سال پیاپی بود که آمار کسانی که به اجبار خانه‌های خود را ترک کرده‌اند روند صعودی داشت.

افزایش آمار عمدتا مربوط به آوارگان در داخل مرزهای کشورهاست که به ۴۸ میلیون نفر رسیده و «رقمی بی‌سابقه» است.

همچنین علت اصلی آوارگی ۲.۳ میلیون نفر نیز بحران‌های اتیوپی، سودان، موزامبیک، افغانستان، یمن و کلمبیا بوده است.

گزارش سازمان ملل می‌افزاید که در اوج همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۰، بیش از ۱۶۰ کشور مرزهای خود را بستند و ۹۹ کشور در این میان، هیچ استثنایی برای کسانی که به دنبال پناهندگی بودند قائل نشدند.

همچنین بر اساس آمار سازمان ملل، بیش از دو سوم کسانی که آواره شده‌اند، اهل پنج کشور هستند: سوریه (۶.۷ میلیون)، ونزوئلا (۴ میلیون)، افغانستان (۲.۶ میلیون)، سودان جنوبی (۲.۲ میلیون) و میانمار (۱.۱ میلیون).

دختران و پسران زیر ۱۸ سال، ۴۲ درصد جمعیت آوارگان را تشکیل می‌دهند و بر اساس تخمین کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، تقریبا یک میلیون کودک بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ پناهنده شده‌اند.

فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، گفت که در جریان همه‌گیری کرونا «همه چیز متوقف شد، از جمله اقتصاد، اما جنگ‌ها، درگیری‌ها، خشونت، تبعیض‌ها و آزار و اذیت – همه عواملی که مردم را به فرار از خانه سوق می‌دهد – ادامه یافت.»

Share