جایزه آزادی بیان انجمن قلم آمریکا به سه عضو زندانی کانون نویسندگان ایران اهدا شد

اخبار روز :

انجمن قلم آمریکا جایزه سالانه آزادی بیان خود را به بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی، سه عضو زندانی کانون نویسندگان ایران اهدا کرد.

در گردهمآیی سالانه این نهاد حدود ۵۰۰ نفر از نویسندگان، هنرپیشگان و موسیقیدانان از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند این سه نویسنده را آزاد کنند.

جودی فاستر، آکوافینا، لین-منوئل میرندا و وله سوینکا، از سرشناس‌ترین مهمانان برنامه سه‌شنبه شب انجمن قلم بودند.

به گزارش یورو نیوز، سوزان نوسل، مدیر انجمن قلم آمریکا در زمان اهدای نمادین این جایزه به سه عضو زندانی کانون نویسندگان ایران گفت: «شجاعت نویسندگان ما را به تجدید عهد مشترکمان برای دفاع از جوامع آزاد مجبور می‌کند.»

بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی از سال گذشته و پس از مدت‌ها تعقیب و محاکمه در اوین زندانی هستند. پرونده این سه عضو کانون نویسندگان از سال ۲۰۱۵ و با بازداشت موقت و بازرسی منزل و محل کار آن‌ها آغاز شد. دادگاه انقلاب تهران دو سال پیش این سه نفر را به جرم «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به مجموعا ۱۵ سال زندان محکوم کرد.

اوایل تابستان امسال آقای آبتین در زندان به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شد. انتشار عکس‌های وی که با پابند به تخت بیمارستان زنجیر شده بود، واکنش‌ گسترده‌ای را برانگیخت.

سه نویسنده ایرانی در پیامی به گردهمآیی انجمن قلم آمریکا گفتند: «این جایزه به تمام افراد سرکوب شده ایران و دیگر مناطق جهان تعلق دارد.» لین ناتیج، نویسنده سرشناس آمریکایی پیام سه عضو زندانی کانون نویسندگان را قرائت کرد.

انجم قلم آمریکا طوماری برای آزادی سه عضو زندانی کانون نویسندگان ایران با امضای ۳۷۰ شخصیت فرهنگی و هنری به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران ارسال کرد.

انجمن قلم آمریکا و کانون نویسندگان ایران از پیش از انقلاب ۱۳۵۷ با یکدیگر برای مبارزه با سانسور و دفاع از آزادی بیان در ایران مبارزه می‌کنند.

در گردهمآیی سه‌شنبه شب انجمن قلم آمریکا که پس از ۱۸ ماه محدودیت‌های کرونایی برگزار شد، دست‌کم سه تن از شرکت‌کنندگان نسبت به گسترش انتشار اخبار و اطلاعات دروغین هشدار دادند. روبرت ایگر، رئیس والت دیزنی از «تحقیر عمومی حقیقت» همزمان با رشد فنآوری‌های ارتباطی ابراز نگرانی کرد.

بی بی سی گزارش داده است: حدود ۸۰۰ مهمان در این مراسم شرکت کردند. این جشن برجسته ترین رخداد ادبی نیویورک است. آکوافینا ستاره فیلم “خداحافظ” مجری این رویداد ادبی بود. همچنین جودی فاستر و وول سویینکا برنده جایزه نوبل نیز در اهدای جوایز حضور داشتند.

Share