هشدار مرکل به ایران در آخرین سفر صدراعظم آلمان به اسرائیل

بی بی سی :

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در آخرین سفر رسمی خود در پایان دوره ۱۶ ساله رهبری‌اش، به اسرائیل رفت.

خانم مرکل در ابتدای سفر خود با تاکید بر این که امنیت اسرائیل برای هر دولتی که در آلمان بر سر کار بیاید، موضوعی بسیار مهم خواهد بود، به ایران درباره فعالیت‌های هسته‌ای و توقف مذاکرات احیای برجام هشدار داد.

او گفت: “ما می‌خواهیم پیامی بی‌چون و چرا به ایران بدهیم که باید به سرعت به میز مذاکره برگردد… ما در هفته‌های سرنوشت‌سازی در ارتباط با آینده توافق هسته‌ای با ایران قرار داریم.”

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، در بیت‌المقدس از آنگلا مرکل استقبال کرد و او را “دوست عزیز اسرائیل” خواند.

آقای بنت با انتقاد تلویحی از بعضی کشورهای اروپایی، از صدراعظم آلمان به دلیل حمایت “بی‌دریغ” از اسرائیل ستایش کرد.

نخست وزیر اسرائیل گفت: “کسانی که در رویارویی اسرائیل با کشورهایی مانند ایران و گروه‌هایی مانند حماس و حزب‌الله بی‌طرف هستند، قطب‌نمای اخلاقی خود را از دست داده‌اند. و شما، خانم صدراعظم، سال‌ها به عنوان قطب‌نمای اخلاقی تمام قاره اروپا برای ترویج حمایت سازش‌ناپذیر از اسرائیل عمل کرده‌اید.”

مرکل هم با اشاره به تغییر دولت در آلمان گفت: “می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و تاکید کنم که موضوع امنیت اسرائیل همواره موضوع بسیار مهم و اصلی در هر دولتی در آلمان خواهد بود.”

او گفت که در تمام دوره رهبری‌اش تلاش کرده رابطه آلمان با اسرائیل را تقویت کند.

خانم مرکل با وجود تاکید بر نقش محوری امنیت اسرائیل در سیاست خارجی آلمان، به بعضی “اختلاف نظرها” میان دو طرف مانند راه حل تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل هم اشاره کرد.

نفتالی بنت، رهبر ملی‌گرای کابینه ائتلافی اسرائیل مخالف راه حل تشکیل دو کشور است در حالی که آلمان مانند دیگر قدرت‌های اروپایی از این طرح حمایت می‌کند.

آنگلا مرکل در اولین روز هشتمین و آخرین سفر خود به اسرائیل در دوره صدراعظمی آلمان، به “ید وشم” بنای یادبود هولوکاست و نسل‌کشی یهودیان به دست نازی‌ها در جریان جنگ جهان دوم می‌رود.

Share