رسانه‌های آذربایجان: نظامیان ایران طی جنگ قره‌باغ به نفع ارمنستان وارد خاک آذربایجان شدند

ایران اینترنشنال :

به گزارش رسانه‌های آذربایجان، در جریان جنگ سال گذشته قره‌باغ، نیروهای مسلح ایران با ورود به خاک جمهوری آذربایجان در محور خداآفرین، مانع پیشروی سریع‌تر ارتش آذربایجان برای آزادسازی منطقه اشغالی زنگیلان شدند.

به گزارش سایت خبری کالیبر، که به گفته پایگاه خبری اسرائیلی «ایزرائیل هایوم» به دفتر ریاست‌جمهوری آذربایجان نزدیک است، نیروهای نظامی ایران به هنگام روبرو شدن با نیروهای آذربایجانی ادعا کردند که برای حفاظت از یک سد محلی وارد خاک این کشور شده‌اند.

طبق این گزارش، ارتش آذربایجان در آن مقطع از درگیری نظامی و علنی کردن موضوع پرهیز کرد و از طریق مذاکره با جواد فروتنی، وابسته نظامی ایران در آذربایجان، نیروهای ایرانی را مجبور به عقب‌نشینی کرد.

از سوی دیگر، جمهوری آذربایجان در همان زمان از طریق مجاری دیپلماتیک اعتراض شدیدالحن خود را نسبت به این اقدام نظامی جمهوری اسلامی به مقامات تهران اعلام کرد.

این گزارش همچنین خاطرنشان کرد که در جریان جنگ سال گذشته در قره‌باغ، جمهوری اسلامی اطلاعات عملیات‌ نظامی آذربایجان را، به ویژه آن دسته عملیاتی که در نزدیکی مرز ایران صورت می‌گرفت، در اختیار آژانس امنیت ملی ارمنستان قرار می‌داد.

طبق این گزارش، اگر حمایت نیروهای ایران از ارمنستان نبود، نیروهای جمهوری آذربایجان در جنگ قره‌باغ می‌توانستند با سرعت بیشتری پیشروی کنند.

این گزارش همچنین خاطرنشان کرد که نیروهای ایران از قبل برای ورود به خاک آذربایجان، مطالعاتی را درباره مناطق مرزی دو کشور انجام داده بودند.

به گزارش کالیبر، نیروهای نظامی ایران همچنین در جریان جنگ سال گذشته در قره‌باغ، در خلع سلاح برخی از نیروهای نظامی آذربایجان شرکت داشتند.

این در حالی است که در روزهای اخیر تنش‌های تهران و باکو شدت گرفته و جمهوری اسلامی آذربایجان را متهم کرده که به اسرائیل اجازه داده در نزدیکی مرز آذربایجان و ایران حضور نظامی داشته باشد.

همچنین دستگیری دو راننده ایرانی کامیون از سوی نیروهای آذربایجان تنش‌های دو کشور را افزایش داده است.

آذربایجان که بخش‌هایی از خاک خود را در جریان جنگ اخیر با ارمنستان بازپس گرفته، اعلام کرده که رانندگان ایرانی برای عبور از آذربایجان به مقصد ارمنستان باید عوارض بدهند. اما مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند اسرائیل در روابط بین ایران و جمهوری آذربایجان «توطئه» می‌کند.

در حالی که به تازگی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی مانورهایی را در نزدیکی مرز ایران و آذربایجان برگزار کردند، وزارت دفاع ترکیه نیز از برگزاری رزمایش مشترک با جمهوری آذربایجان طی روزهای ۱۳ تا ۱۶ مهر در نخجوان خبر داد.

Share