رشد ۶۱ درصدی ابتلا به کرونا در ایران طی پنج روز

رادیو فردا :

خبرگزاری تسنیم روز پنج‌شنبه در گزارشی مقایسه‌ای از رشد بیش از ۶۰ درصدی نرخ ابتلا به کرونا در ایران در طول پنج روز اول هفته جاری خبر داد.

پیشتر هم یک عضو کمیته علمی کشوری کرونا از «احتمال افزایش» شمار بیماران مبتلا به ویروس کرونا در روزهای آتی اظهار نگرانی کرده و دلیل آن را «راهپیمایی اربعین، مراسمات آخر ماه صفر و سفرهای شکل‌گرفته در تعطیلات هفتهٔ گذشته» عنوان کرده بود.

بر اساس این گزارش، مقایسه آمارهای رسمی منتشرشده اول هفته جاری تا روز چهارشنبه نشان می‌دهد که روند ابتلا در طول این مدت، ۶۰.۶ درصد افزایش یافته و روند کاملا صعودی است.

این خبرگزاری به نقل از گروهی از کارشناسان هشدار داده بر اساس مطالعه رفتار ویروس کرونا در پیک‌های قبلی، صعودهای مقطعی پس از یک کاهش نسبتا طولانی، علامت بروز پیک جدید و جهش ناگهانی نرخ ابتلا در آینده نزدیک خواهد بود.

آن‌ طور که این مقایسه نشان داده، افزایش بیش از ۶۰ درصدی ابتلا، میزان بستری بیماران مبتلا به کرونا را نیز ۳۲.۱۱ درصد افزایش داده است.

این گروه از کارشناسان با تاکید بر رشد پلکانی روند صعودی نرخ ابتلا به کرونا خبر داده‌اند که در مقایسه افزایش حدود ۶۱ درصدی میزان ابتلا و حدود ۳۳ درصدی روند بستری، به این رابطه معنادار می‌رسیم که تقریبا «نیمی از مبتلایان» در مراکز درمانی بستری شده‌اند.

آنها پیش‌بینی کرده‌اند با ادامه این روند، «طی ۱۰ روز آینده، با احتمال رشد حدود ۳۰ درصد در میزان موارد بستری بخش مراقبت‌های ویژه روبه‌رو خواهیم شد.»

صدور دستور ممنوعیت ورود واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران از سوی رهبر جمهوری اسلامی، روند واکسیناسیون در کشور را با تعویق قابل‌توجهی روبه‌رو کرد و فرصت را برای برنامه‌ریزی مقابل رفتار ویروس در فصل سرما از برنامه‌ریزان سلب کرد.

Share