فرمانده ستاد فرماندهی آفریقای ایالات متحده: فعالیت‌های ایران را زیر نظر داریم

صدای امریکا :

فرمانده ستاد فرماندهی آفریقای ایالات متحده در گفت‌وگویی اختصاصی با صدای آمریکا گفت تنها کشوری را که به لحاظ منفی زیر نظر دارد، ایران است و آن‌ها شروع به حضور در قاره آفریقا کرده‌اند.

ژنرال استیون تاونسند روز پنجشنبه ۳۰ دی در گفت‌وگو با کارلا بب خبرنگار صدای آمریکا گفت: «‌شماری از کشورها در قاره آفریقا فعال هستند و از خیلی جهات حامی و کمکی برای مردم آفریقا محسوب می‌شوند. تنها کشوری که من به لحاظ منفی آن را زیر نظر دارم، ایران است. آن‌ها برای مدت‌های زیاد حضور نداشته‌اند، ولی می‌توان افزایش حضور آن‌ها در آفریقا را شاهد بود.»

وی افزود: «به نظرم ذات فعالیت‌های آن‌ها بدخواهانه است و فقط آن‌ها را زیر نظر داریم. هنوز تازه و نوپا است، ولی در حال روی دادن است و ما آن را زیر نظر داریم.»

فرمانده ستاد فرماندهی آفریقای ایالات متحده در پاسخ به این پرسش که می‌شود در این مورد مثالی بزند گفت: «به این بسنده می‌کنم که به اطلاعات ارتباط دارد و آن بخشی از مجموعه نظامی ایران که در فعالیت‌های بدخواهانه در خاورمیانه دست دارد، همان‌ها الان در قاره آفریقا هم حضور دارند. بیش از این چیزی اضافه نمی‌کنم، ولی آن‌ها برای هیچ‌یک از متحدان آفریقایی کمکی نخواهند بود.»

یک مقام رسمی ایالات متحده در گفت‌وگو با صدای آمریکا تایید کرد پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، ایران برنامه‌هایی برای کشتن دیپلمات‌های آمریکایی در آفریقا گذاشت و هنوز هم در آن‌جا در حال توطئه برای پیدا کردن اهداف جهت انتقام‌گیری است.

مقامات رسمی آمریکا گفتند در واکنش به افزایش تهدیدها از سوی ایران و دیگران در سال گذشته، سیستم‌های دفاعی نو و به روز شده و تسلیحات مقابله با پهپاد در کمپ لمونیه، که تنها پایگاه آمریکایی در قاره آفریقا است، نصب شده است.

کمپ لمونیه در جیبوتی در شاخ آفریقا قرار دارد.

Share