فروردین ۱۴۰۱ همراه با حمله ملخ‌ها به ایران!

کیهان لندن :

مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات از حمله ملخ‌ها به ایران در فروردین ۱۴۰۱ خبر داده است. در سال‌های گذشته نیز بارها ملخ‎‌های صحرایی به ایران از جنوب کشور وارد ایران شدند. سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) پیش‌بینی‌ کرده که مبارزه مستمر با ملخ‌های صحرایی به چند سال دیگر زمان نیاز دارد.

سعید معین مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات با اعلام خبر ملخ‌ها به ایران گفته که ملخ‌های صحرایی از کشورهای شرق شبه‌جزیره عربستان یعنی عمان، یمن و صحرای بزرگ ربع الخالی به ایران حمله می‌کنند.

مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات افزوده که «میزان بارندگی استان‌های بوشهر و سیستان‌‌ بلوچستان نرمال و بالای نرمال بوده و علفزارها در این استان‌ها فراهم است و بستر برای ورود ملخ‌ها وجود دارد.»

سعید معین همچنین افزوده که «در دولت گذشته برای مقابله با حمله احتمالی ملخ‌ها بودجه ۵۰ میلیاردی تصویب شد که تا کنون حدود ۱۰ میلیارد تومان از این تسهیلات برای خرید سم، سمپاش و ادوات مبارزه به استان‌های جنوبی تخصیص داده شده است. از اول فروردین تا به امروز حدود ۱۸ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار ردیابی انجام شده است و حدود سه هزار نفر در استان‌های جنوبی آماده هستند تا با ملخ‌های مهاجم مقابله کنند.»

بنا به آمار مرکز بین‌المللی ملخ، یک دسته معمولی ملخ صحرایی شامل ۸۰ میلیون ملخ است که توانایی این را دارند که روزانه غذای ۳۵ هزار نفر انسان را بخورند. ملخ‌ها گیاهانی را که در مسیر حرکت‌شان قرار دارد می‌خورند و مزارع را از بین می‌برند.

ملخ‌های صحرایی به انواع پوشش‌های گیاهی حمله می‌برند، در فوج‌هایی ۸۰ میلیونی حرکت می‌کنند و می‌توانند روزانه نزدیک ۱۴۵ کیلومتر جابجا شوند و در هر متر مربع ۱۰۰۰ تخم بگذارند.

ملخ‌های صحرایی اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ نیز به مزرعه‌های استان‌های جنوبی ایران  از جمله بوشهر، هرمزگان، فارس ، سیستان و بلوچستان و خوزستان هجوم بردند. دلیل هجوم ملخ‌ها در آن سال باران‌های سیل‌آسا در شبه‌جزیره عربستان بود که باعث شد جمعیت ملخ‌ها رشدی تصاعدی پیدا کند. ملخ‌هایی که جمعیت‌شان چند برابر شده بود، سپس به ایران و هندوستان و پاکستان و چند کشور آفریقایی هجوم بردند.

بیشترین منطقه گرفتار ملخ‌ها در آن سال استان سیستان و بلوچستان با حدود ۵۳هزار هکتار بیشترین آفت را داشته و پیشروی ملخ‌ها تا مزارع و باغات استان خراسان رضوی نیز صورت گرفت.

چند ماه پیش از هجوم ملخ‌های صحرایی در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اسفند ۱۳۹۸ اعلام کرد که برای مبارزه با ملخ‌های مهاجم ۳۰۰ هزار دلار آمریکا به ایران کمک می‌کند.

ملخ‌های صحرایی در بهار ۱۳۹۸ نیز به ایران حمله کردند. عزیزالله کناری فرماندار بندرعباس گفته است هر فرد روستایی می‌تواند به ازای تحویل هر کیلو گرم ملخ زنده مبلغ ٨ هزار تومان از دهیار روستای مربوطه دریافت کند.

رضا میر سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور نیز گفته بود که در گفتگو با خبرگزاری ایلنا با تغییر موضع گفته ملخ‌های مهاجم منبع پروتئینی مناسبی برای دام و طیور هستند.

در همان در بهار ۱۳۹۸ و همزمان با هجوم ملخ‌ها به مزارع جنوب کشور، انتشار مطالبی درباره محسنات خوردن ملخ‌ و انواع طبخ آنها در روزنامه‌های محلی و کثیرالانتشار با واکنش‌های منفی بسیاری مواجه شد که آن را توهین‌آمیز و تلاشی برای جایگزین کردن ملخ‌ بجای گوشت قرمز و سفید با توجه به کمبود و گرانی این اقلام خوراکی می‌دانند.

به ویژه آنکه این تبلیغات از سوی جناح اصلاح‌طلب و افراد وابسته به آنها در شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گرفت تا آنچه را که در کشاورزی جزو «آفات» به شمار می‌رود، به عنوان «برکت» و «پروتئین» معرفی کنند و از این راه بر ناتوانی‌های دولت وقت و نهادهای مربوطه نیز سرپوش بگذارند.

همچنین در سال ۱۳۹۸ جمهوری اسلامی با احتمال عمدی بودن حمله ملخ‌ها از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) خواست که این موضوع را بررسی کند. با این حال فائو احتمال عمدی بودن حمله ملخ‌های مهاجر به ایران را رد کرد اما اعلام کرد که اقدام کشورهای عربی همسایه از جمله عربستان و امارات برای مقابله با این آفت کافی نبوده است.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) پیش‌بینی‌ کرده است که مبارزه مستمر با ملخ‌های صحرایی به چند سال دیگر زمان نیاز دارد.

Share