کنفرانس امنیتی مونیخ؛ وزیر خارجه ایران به آلمان سفر کرد

بی بی سی ::

حسین امیرعبدالهیان، وزیر خارجه ایران، امروز برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ عازم آلمان شد.

این کنفرانس از امروز با سخنرانی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و با حضور مقامات و کارشناسان امنیتی و سیاسی از کشورهای مختلف جهان به مدت دو روز برگزار می‌شود.

در دو سال گذشته این کنفرانس به علت شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار شده بود، اما امسال به حالت گذشته خود بازگشته و به گفته برگزارکنندگان “برای اطمینان از سلامت و ایمنی شرکت کنندگان و عموم مردم مونیخ، با حضور مهمانان و نمایندگان تعداد کمتری از رسانه‌ها و همچنین هیات های کوچک‌تر” خواهد بود.

در پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ ۳۰ نفر از سران و عالی‌رتبه ترین مقامات کشورهای مختلف از جمله کاملا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا و اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در هتل بایریشر هوف مونیخ سخنرانی خواهند کرد.

به گفته برگزار کنندگان قرار است بیش از ۱۰۰ وزیر از کشورهای مختلف و روسای بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) و اتحادیه اروپا نیز در این کنفرانس سه روز حضور داشته باشند.

در وب‌سایت این کنفرانس آمده: “در حالی که همه‌گیری سال گذشته ما را از برگزاری یک کنفرانس سنتی باز داشت، با این حال ما مجموعه‌ای از قالب‌های مجازی و تلویزیونی پرمخاطب را درکنفرانس سال گذشته با نام ‘جاده‌ای به مونیخ ‘ سازماندهی کردیم تا گفتگوی سیاسی امنیتی بین تصمیم گیرندگان نظام بین‌الملل را زنده نگه داریم”.

قرار است این کنفرانس به صورت زنده از طریق اینترنت برای مخاطبان پخش شود.

وولفگانگ ایشینگر، رئیس کنفرانس نیز گفته است: “دنیای ما در خطر است، قطعیت‌های سنتی در حال فروپاشی هستند، تهدیدها و آسیب پذیری‌ها در حال افزایش هستند و نظم مبتنی بر قوانین به طور فزاینده ای مورد حمله قرار گرفته و نیاز به گفت‌وگو هرگز بیشتر از این نبوده است.”

یکی از محورهای کنفرانس امسال چالش‌های امنیتی در افغانستان پس از روی کار آمدن طالبان اعلام شده است.

وضعیت امنیتی و سیاسی در شمال آفریقا و همچنین در شرق اروپا نیز از جمله محورهای بحث‌های کنفرانس است.

Share