سقوط ۴۱ درصدی ارزش پول روسیه

ارزش پول روسیه (روبل) به دنبال تحریم های غربی و جنگ این کشور علیه اوکراین، سقوط کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از منابع خبری، ارزش پول روسیه از زمان آغاز حمله به اوکراین (پنجشنبه گذشته) تاکنون ۴۱ درصد سقوط کرد. همچنین از روز جمعه گذشته تا امروز، این کاهش ۲۹ درصد بوده است.

براساس گزارش اسکای نیوز عربی، ارزش روبل روسیه در مقابل دلار در معاملات آسیایی به میزان ۴۱ درصد کاهش یافت و به رقم ۱۱۹ روبل در مقابل یک دلار آمریکا رسید. روز پنجشنبه گذشته، هر دلار امریکا در مقابل ۸۴ روبل روسیه معامله شد.

در یک ماه اخیر نیز ارزش روبل روسیه در مقابل دلار آمریکا ۵۳ درصد کاهش یافته است.

در واکنش به این اتفاقات، بانک مرکزی روسیه اعلام کرد مجموعه اقداماتی را برای حمایت از بازارهای داخلی در برابر تحریم های خارجی آغاز خواهد کرد. 

روز پنجشنبه و به دنبال آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، در همان روز، ارزش پول روسیه (روبل) در مقابل دلار بیش از ۳ درصد کاهش یافته بود و همین موضوع باعث شد بورس مسکو فعالیت خود را متوقف کند. 

تحریم های غربی علیه روسیه

آمریکا و اتحادیه اروپا گفته اند تحریم های مالی شدیدی را علیه روسیه اجرا می کنند. این تحریم ها در واکنش به حمله روسیه به اوکراین اعلام شده اند. توقیف سپرده های بانکی روسیه در غرب، تحریم بانک های روسی، تحریم بانک مرکزی روسیه و حذف برخی بانک های روسی از سویفت از جمله این تحریم ها هستند.

حذف بانک های اصلی روسیه از سوییفت به معنی ضربه به تبادلات مالی و بانکی روسیه با بانک های جهان خواهد بود.

امریکا و کشورهای هم پیمان غربی گفته اند تلاش می کنند با اعمال تحریم ها، بانک مرکزی روسیه را از استفاده از سپرده های مالی خارجی خود منع کند.

تحریم سوییفت به عنوان سلاح هسته ای مالی – بانکی توصیف می شود.
ایران هم در سال های قبل از شبکه سوییفت کنار گذاشته شده بود.

همچنین به دلیل تحریم های غربی، کار ابزارهای پرداخت بین المللی نیز در روسیه به زودی متوقف خواهند شد.

صف شهروندان روسیه در مقابل خودپردازها

رسانه های خارجی از صف شهروندان روسیه در مقابل خودپردازها در شهرهای مختلف این کشور گزارش داده اند.

این شهروندان تلاش می کنند قبل از اجرای تحریم ها، سپرده های خود را به پول خارجی (از جمله یورو و دلار و پوند و …) به صورت اسکناس دریافت کنند زیرا در صورت اجرای تحریم ها، دریافت پول خارجی در روسیه ممنوع یا بسیار سخت خواهد شد.

در شرایط عادی، شهروندان در روسیه می توانند سپرده های بانکی خود در سراسر جهان را از به ارزهای اصلی دریافت کنند.

ولادیمیر برنامه نویس کامپیوتری ۲۸ ساله که از اعلام نام کامل خود خودداری می کند هنگام انتظار و ایستادن طولانی مدت در صف مقابل خودپرداز در یک مرکز تجاری در مسکو گفت: یک ساعت است که در این صف ایستاده ام. همه جا، ارزهای خارجی تمام شده است. هم اکنون فقط روبل وجود دارد.

تحریم آسمان اروپا در مقابل پروازهای روسیه

ابتدا کشورهای اروپایی به صورت جداگانه و سپس اتحادیه اروپا اعلام کردند آسمان این منطقه در برابر ورود، خروج و عبور پروازهای شرکت های هواپیمایی روسیه ممنوع خواهد شد. این موضوع باعث شد همه پروازهای شرکت هواپیمایی ایرفلوت (شرکت هوایی دولتی روسیه) به سمت اروپا لغو شده اند.

روسیه هم در مقابل، پرواز شرکت های اروپایی در آسمان این کشور را ممنوع کرد.

تحریم فیفا علیه روسیه

فیفا (فدارسیون جهانی فوتبال) هم تحریم هایی را علیه روسیه اعلام کرده است. از این پس، مسابقات بین المللی فوتبال در خاک روسیه برگزار نخواهد شد بلکه در کشورهای بی طرف برگزار می شود. همچنین سرود ملی روسیه در مسابقات تیم ملی فوتبال روسیه نواخته نمی شود و تیم این کشور تحت نام فدراسیون فوتبال روسیه مسابقه برگزار خواهد کرد و نه تحت نام رسمی این کشور یعنی فدراسیون روسیه.

Share