تهاجم روسیه به اوکراین؛ ‘تقریبا تمام’ راه‌ها برای پرواز هواپیماهای روسیه به غرب بسته می‌شوند

بی بی سی :

تحادیه اروپا حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسیه می‌بندد.

اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا گفت این تحریم شامل تمام هواپیماهایی می‌شود که “در مالکیت، در ثبت یا در کنترل روسیه” هستند. این هواپیماها دیگر نمی‌توانند در کشورهای این اتحادیه بنشینند یا بلند شوند یا از حریم هوایی آنها عبور کنند.

به این ترتیب راه هواپیماهای روسیه به کشورهای غرب خود تقریبا قطع می‌شود.

کشورهای اروپایی یکی بعد از دیگری عبور هواپیماهای روسی از حریم هوایی خود را ممنوع کرده‌اند از جمله آلمان و ایتالیا.

با اعمال چنین محدودیتی، هواپیماهای روسیه گزینه‌ اندکی برای سفر به غرب دارند.

تابلوهای فرودگاه‌های بین‌المللی دوموده‌دوو و شِرِمِتیوو در مسکو، امروز یکشنبه ۲۷ فوریه، نشان می‌داد ده‌ها پرواز ازجمله پروازهای پاریس، وین و کالینینگراد لغو شده‌اند.

شرکت هوایی اِس۷ روسیه در فیسبوک خبر داد که پروازهای خود به بسیاری از مقاصد اروپایی را حداقل تا ۱۳ مارس لغو می‌کند.

آئروفلوت، بزرگترین شرکت هواپیمایی روسیه، گفت پرواز به لتونی و رومانی را تا حداقل ۲۶ مارس و پروازهای پراگ و ورشو را تا ۲۸ مارس لغو می‌کند.

روسیه هم به تلافی، برای کشورهایی که این ممنوعیت را اعلام کرده‌اند تحریم هوایی مشابهی اعمال کرده است.

کشورهایی که اعلام کرده‌اند هواپیماهای متعلق به روسیه از جمله جت‌های خصوصی نمی‌توانند وارد آسمانشان شوند عبارتند از: کشورهای حوزه بالتیک، لهستان، جمهوری چک، بلغارستان، رومانی و اسلوونی. ورود هواپیماهای روسی به حریم هوایی بریتانیا هم ممنوع شده است.

اکنون چندین کشور دیگر اتحادیه اروپا هم به تحریم هوایی روسیه پیوسته‌اند:

آلمان از ساعت ۱۵:۰۰ به وقت گرینویچ، امروز یکشنبه ۲۷ فوریه، یک ممنوعیت سه ماهه اعمال کرد.
اسپانیا، فرانسه، دانمارک، هلند و ایتالیا هم حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسیه خواهند بست.
تیمو هاراکا، وزیر حمل و نقل فنلاند، که کشورش ۸۰۰ مایل (۱۳۰۰ کیلومتر) مرز مشترک با روسیه دارد، در توییتی نوشته است “در حال آماده شدن برای بستن حریم هوایی خود بر رفت‌وآمد هوایی روسیه است”.
الکساندر دی کرو، نخست‌وزیر بلژیک، گفته است آسمان اروپا “برای کسانی باز است که مردم را به هم پیوند می‌دهند، نه برای کسانی که به دنبال تجاوز بی‌رحمانه هستند”.
یِپه کوفود، وزیر امور خارجه دانمارک، در توییتی نوشت که کشورش حریم هوایی خود را خواهد بست و برای اعمال ممنوعیت در سراسر اتحادیه اروپا تلاش خواهد کرد.
ایرلند و اتریش هم تمام تلاش‌ خود را برای اعمال ممنوعیت در سراسر اتحادیه اروپا به کار گرفته‌اند.

ممنوعیت عبور پروازهای پروازهای روسی از آسمان کشورهایی که در غرب آن واقعند، آنها را ناگزیر از مسیرهای مداری می‌کند که در نتیجه زمان پرواز طولانی‌تر می‌شود.

بهترین گذرگاه هوایی به سمت کشورهای اروپایی که پروازهای روسیه را منع کرده‌اند از خلیج فنلاند است، با عرض حدود ۷۴ مایل (۱۲۰ کیلومتر) در پهن‌ترین قسمت آن.

اگر فنلاند هم تصمیم بگیرد که به این ممنوعیت بپیوندد، این مسیر هم بسته خواهد شد.

شرکت‌های هواپیمایی هم قرار است از حریم هوایی اطراف اوکراین و مولداوی و بلاروس اجتناب کنند.

در ایالات متحده آمریکا، خطوط هوایی دلتا اعلام کرده است که قرارداد رزرو پرواز با شرکت آئروفلوت روسیه را موقتا لغو می‌کند.

ممنوعیت پروازهای روسیه توسط بریتانیا باعث شد که مسکو محدودیت مشابهی را برای هواپیماهای بریتانیایی اعمال کند.

خطوط هوایی ویرجین آتلانتیک گفته است که اجتناب از حریم هوایی روسیه باعث می‌شود که بین ۱۵ تا ۶۰ دقیقه به زمان پروازهایش از بریتانیا به هند و پاکستان اضافه شود.

شرکت هواپیمایی استرالیایی کانتاس هم اعلام کرده است که از مسیر طولانی‌تری برای پرواز مستقیم خود بین داروین و لندن استفاده خواهد کرد تا از فراز روسیه عبور نکند.

Share