عقب‌نشینی رئیسی از حمایت قبلی خود از تهاجم پوتین به روسیه

رادیو فردا –

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران که در اولین روز تهاجم روسیه به اوکراین در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین تلویحا از این اقدام حمایت کرده بود، روز یکشنبه هشتم اسفند گفت جمهوری اسلامی «مخالف» سلطه‌گری است.

ابراهیم رئیسی در جلسه هیات دولت گفت:‌ جمهوری اسلامی از هرگونه تلاش دیپلماتیک که منجر به حل مسالمت‌آمیز مناقشات در اوکراین شود حمایت می‌کند و آماده نقش‌آفرینی برای هرگونه کمک به بازگشت صلح است.

او بدون اشاره مستقیم به «حمله روسیه» به اوکراین، اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول اساسی سیاست خارجی خود، با سلطه‌گری و سلطه‌پذیری مخالف است و از حق تعیین سرنوشت همه ملت‌ها حمایت می‌کند».

رئیس‌جمهوری ایران افزود: جمهوری اسلامی ضمن درک نگرانی‌های امنیتی نسبت به «چندین دهه توسعه‌طلبی ناتو»، بر حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی همه کشورها تأکید دارد.

ابراهیم رئیسی گفت حفاظت از جان و مال شهروندان و غیرنظامیان و رعایت حقوق بین‌المللی و حقوق بشردوستانه باید مورد اهتمام جدی همه طرف‌ها قرار گیرد.

ایران در روزهای اخیر، آمریکا و ناتو را مسئول وضعیت جاری در اوکراین دانسته است. موضع‌گیری مقامات و رسانه‌های دولتی ایران در حمایت از ادعاهای روسیه با واکنش‌های گسترده منفی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.

Share