کروبی: بسیج را مجبور کردند به مردم حمله کند

karobi

بی بی سی : آقای کروبی یکشنبه ۱۴ تیر (۵ ژوئیه) در دیدار با جمعی از اعضای ستاد انتخاباتی اش و همچنین نویسندگان برخی از سایت های خبری نزدیک به او سخنرانی کرده است.

او با اشاره به اظهارتی که گفته شده برخی از اغتشاشگران لباس بسیج را بر تن کرده بودند تا از این لباس سو استفاده کنند گفته است:”شما عمدی یا غیر عمدی بسیج را بی آبرو کردید و آنان را مجبور کرده تا به مردم حمله کنند و آنان را مورد ضرب و شتم قرار دهند.”

اشاره آقای کروبی به اظهارات حسین طائب، فرمانده نیروی مقاومت بسیج است که پیش از این گفته بود “اغتشاشگران در جریان اعتراض‌های پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری برای انجام خرابکاری لباس پلیس یا بسیج را پوشیده بودند.”

آقای کروبی گفته است:”اگر شما سندی از کسانی که این فجایع را انجام دادند دارید آنها را به مردم معرفی کنید . “البته به مانند زمان قتل های زنجیره ای عمل نکنید و مدتی دیگر فردی را از اسرای منافق جلوی دوربین بیاورید و به او بگویید که اعتراف کند این کارها را انجام داده است به طوری که تا به امروز هنوز ابهامات آن فجایع برطرف نشده است.”

او بار دیگر به موضوع قتل ندا آقا سلطان که در یکی از خیابان های تهران و در جریان اعتراض های مردمی صورت گرفت اشاره کرده و گفته همان افرادی که ۱۹ نفر دیگر از شهروندان را به قتل رساندند، ندا آقا سلطان را نیز به قتل رسانده اند.

به گفته آقای کروبی “همان هایی این قتل هاو فجایع را انجام داده اند که با باتوم، اسلحه و با خشونت به خوابگاه ها، مجتمع های مسکونی، حریم خانواده ها، جمع مردم اعم از زن و مرد حمله کردند و به گفته فرمانده نیروی انتظامی ۱۰۳۰ نفر را بازداشت کردند. با اینکه مستندات بیانگر این است که مجروحان و بازداشت کنندگان بیشتر از اینها هستند اما به آمار ارائه شده از سوی مراجع رسمی اکتفا می کنیم ولی تاکید داریم که عوامل این حوادث مجازات شوند.

“مواضع متناقض درباره نتایج انتخابات”

آقای کروبی پس از اعلام نتایج انتخابات اعلام کرد که ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد را برای دور دوم مشروع نمی داند و خواستار باطل شدن انتخابات و برگزاری مجدد آن شد.

او در سخنرانی اخیرش نیز با بیان اینکه موضع گیری های مقام های دولتی را درباره نتایج انتخابات را متناقض خوانده و گفته این تناقض ها بیانگر “ضعف، نگرانی و دغدغه” آنها است.

آقای کروبی گفته است “شاید به گفته آقایان پرونده این انتخابات بسته شده باشد ولی تبعات آن هنوز نمایان نشده است. این دولت در آینده مشکلات فراوانی را با جامعه، دانشگاهیان، نخبگان و روشنفکران خواهد داشت. زیرا دولتی که بدون رای مردم سکان اداره کشور را برعهده بگیرد مشروعیت ندارد و البته روز به روز این واقعیت آشکار تر می شود .”

به گفته نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران “‌حوادث موجود در مجلس شورای اسلامی بیانگر این است که اکثر نمایندگان مجلس اعم از اصلاح طالبان و اصولگرایان نیز برنده فعلی انتخابات را قبول ندارند و این تبعاتی دارد که بعدها آشکار خواهد شد.”

آقای کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی است که در دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری نیز شرکت کرد اما با اعتقاد به اینکه در آن تخلفاتی صورت گرفته، نامه ای سرگشاده به آیت الله علی خامنه ای نوشت و صراحتا فرزند او را متهم به دخالت در امور انتخابات کرد.

آقای کروبی در میان اصلاح طلبان ایران به صراحت گویی مشهور است و از چهار سال پیش تاکنون با تاسیس حزب و انتشار روزنامه تلاش کرده تا به شکلی مدرن تر در فضای سیاسی ایران فعالیت کند.

او در جریان رقابت های انتخابات اخیر نیز به طرفدارانش قول داده بود که در صورتی که برای پیشبرد برنامه و سیاست هایش با مشکلی برخورد کند”موانع بر سر راهش” را با طور صریح و شفاف با مردم در میان بگذارد.

در حال حاضر محمد علی ابطحی از حامیان آقای کروبی و معاون رئیس جمهوری سابق ایران به همراه سردبیر و چند تن از خبرنگاران روزنامه حزب او در بازداشت به سر می برند.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.