'سیا در مواردی به کنگره اطلاعات غلط داده است'

شش تن از اعضای کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان در نامه ای به سیلوستر ریس، رئیس این کمیته این موضوع را به اطلاع او رسانده اند.

این نامه در حالی منتشر می شود که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از این که سازمان سیا به او اطلاعات غلطی درباره روش های بازجویی از مظنونان عرضه کرده، شکایت کرده است.

یکی از سخنگویان سازمان سیا در واکنش به انتشار این اخبار اعلام کرد گمراه کردن نمایندگان کنگره سیاست رسمی این سازمان نیست.

دروغگویی؟

شش تن از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان در نامه ای به آقای ریس نوشتند: “(به تازگی لئون پانتا) شهادت داده است که مقام های ارشد سیا اقدام های مهمی را از اعضای کنگره پنهان نگه داشته اند و به آنها برای چندین سال، از سال ۲۰۰۱ تا همین هفته، اطلاعات غلط داده اند.”

آقای ریس هم در نامه ای اعلام کرد اطلاعاتی دریافت کرده که نشان می دهد کنگره در چندین مورد اطلاعات غلط از سیا دریافت کرده و حتی در یک مورد به نمایندگان دروغ گفته شده است.

جان دانسیون، خبرنگار بی بی سی در آمریکا می گوید در ماه های گذشته در محافل سیاسی واشنگتن تردیدهایی نسبت به اطلاعات ارائه شده به کنگره در دوره ریاست جمهوری جورج بوش درباره نحوه بازجویی از بازداشت شدگان جنگ با ترور ابراز شده است.

از جمله این که جمهوری خواهان نانسی پلوسی را به دروغگویی متهم کرده اند و می گویند اطلاعات او از شیوه های بازجویی سیا فراتر از مقداری است که او عنوان کرده است.

جمهوری خواهان می گویند نامه نمایندگان دموکرات بیانگر تلاش این حزب برای انحراف افکار عمومی از میزان اطلاعات خانم پلوسی از روش های بازجویی است.

خانم پلوسی می گوید سیا به او اطلاعاتی درباره به کارگیری روش القای حس خفگی برای دریافت اطلاعات از بازداشت شدگان نداده است.

دعوای سیاسی- امنیتی نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه کنگره در حالی شدت می گیرد که دموکرات ها می خواهند روسای کمیته های اطلاعاتی دو مجلس نمایندگان و سنا از قدرت خارج کردن اسناد طبقه بندی شده از این وضع و ارائه آنها به سایر نمایندگان برخوردار شوند.

دولت باراک اوباما مخالف این اقدام است و می گوید این اختیارات فقط باید در اختیار رئیس جمهوری باشد.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.