احتمال خروج ایران از مذاکرات هسته‌ای در صورت تصویب تحریم‌های جدید

5+1 talkبی بی سی :  محمد‌حسن آصفری، عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، می‌گوید در جلسه دیشب (یکشنبه ۲۶ آبان) این کمیسیون با محمد جواد ظریف به مسئولان وزارت خارجه تاکید شده در صورتی که تحریم‌های جدیدی در کنگره آمریکا به تصویب برسد، ادامه مذاکرات هسته‌ای معنا و مفهومی ندارد.

 

به گفته آقای آصفری در این نشست بر “رعایت خطوط قرمز نظام” در مذاکرات روز چهارشنبه (۲۰ نوامبر/۲۹ آبان) مجدداً تأکید و مقرر شد در صورتی که تحریم‌های جدیدی در کنگره آمریکا علیه ایران به تصویب برسد “ما خواستار تعطیلی مذاکرات هستیم.”

همچنین در این نشست بر “عدم پیگیری موضوع تعطیلی سایت‌های فردو و اراک و سایر سایت‌های هسته‌ای و همچنین عدم انتقال اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصد به خارج از کشور” تأکید شد.

بعلاوه این موضوع مطرح شد که “قبول پروتکل الحاقی جزء اختیارات تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نیست و باید قبول این پروتکل به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.”

 

همچنین حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره جلسه دیشب که به میزبانی آقای ظریف در وزارت خارجه برگزار شد گفت آقای ظریف تاکید داشت تمام جزئیات مذاکرات در شورای عالی امنیت ملی هماهنگ شده و مسئولان نظام در جریان کل مذاکرات هستند. آقای نقوی گفت که وزیر خارجه تاکید کرده است: “تصمیم سازی‌ها در کلان نظام صورت گرفته و ما تنها مجری تصمیمات هستیم.”

آقای نقوی از وزیر خارجه نقل کرد که حدود ۹۰ درصد با غرب توافق شده و ۱۰درصد اختلاف نظر وجود دارد که در دوره سوم مذاکرات درباره ۱۰درصد گفتگو خواهیم کرد.

روزنامه کیهان نیز امروز (دوشنبه ۲۷ آبان) در سر مقاله خود ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ را زیر سوال برد و نوشت تیم مذاکره‌کننده ایران از “وسوسه‌های شیطانی اصحاب فتنه آمریکایی اسرائیلی ۸۸” تاثیر پذیرفته‌ و به حریف باج داده است.

به نوشته حسین شریعتمداری، نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان، در آستانه دور تازه مذاکرات باید نگران بود که چرا به جای آمادگی برای مقابله جدی با امتیاز خواهی حریف، “بخشی از فعالیت هسته‌ای قانونی خود را تا سطح نزدیک به توقف پائین آورده‌ایم.”

نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان با اشاره به گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی که نکاتی از آن پنج شنبه گذشته منتشر شد نوشت: “چند روز بعد از پایان مذاکرات ژنو و یک هفته قبل از آغاز دور بعدی مذاکرات، آقای یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران می‌آید و یک روز پس از بازگشت در گزارش فصلی آژانس از توافق پربار با مسئولان هسته‌ای کشورمان خبر می‌دهد.”

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس دوشنبه هفته پیش و در پایان دور قبلی مذاکرات هسته‌ای به ایران سفر کرد و با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران برای بازرسی از معدن گچین در بندر‌‌ عباس و کارخانه آب سنگین اراک به توافق رسید.

 

 

سه روز بعد از سفر یک روزه آقای آمانو به تهران نکاتی از گزارش فصلی آژانس منتشر شد که خبر می‌داد ایران در سه ماه گذشته فعالیت تازه‌ای در رآکتور آب سنگین اراک انجام نداده، به ذخیره اورانیوم بیست درصدی خود فقط پنج درصد و به تأسیسات غنی سازی نطنز تنها چهار سانتریفیوژ اضافه کرده است.

این گزارش نخستین گزارش آژانس بعد از روی کار آمدن دولت حسن روحانی رییس جمهوری ایران بود.

کیهان با اشاره به صحبت‌های آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، در روز دوازدهم آبان که گفت “به مذاکرات جاری خوشبین نیستم” و “مراقب باشید، لبخند فریب‌گرانه دشمن، شما را دچار اشتباه و خطا نکند”، متوقف شدن بخشی از فعالیت هسته‌ای را “نشانه به اشتباه افتادن و فریب خوردن از لبخندهای مزورانه دشمن” دانست.

به نوشته کیهان اینکه “فعالیت‌های هسته‌ای متوقف شده و یا به شدت کاهش‌یافته‌” بخشی از خواسته‌های “غیرقانونی و باج‌خواهانه‌” گروه ۱+۵ در مذاکرات ژنو ۲ از ایران بوده است.

آن مذاکرات با وجود خوش‌بینی و فضای مثبت و حضور برنامه ریزی نشده وزرای خارجه کشورهای غربی و روسیه در ژنو، بدون توافق مشخصی به پایان رسید.

به گفته جان کری وزیر خارجه آمریکا، دو طرف به توافق بسیار نزدیک شده بودند و فقط در چهار پنج مورد اختلاف نظر وجود داشت، اما مذاکره‌کنندگان ایران تصمیم گرفتند که توافقنامه را امضا نکنند و برای مشورت بیشتر به تهران برگردند.

 

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روایت آقای کری را رد کرد و رسانه‌های ایران هم فرانسه را مانع نهایی شدن توافق دانستند؛ بویژه گفته شد نگرانی عمده فرانسه در مورد فعالیت نیروگاه آب سنگین اراک بوده است.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت ایران پیشنهاد آمریکا را پذیرفته بود ولی تغییراتی که در آخرین لحظه در توافقنامه داده شد مانع از این شد که ایران آن را امضا کند.

به نوشته کیهان، تیم مذاکره کننده ایران در پایان دور دوم تسلیم “باج خواهی” کشورهای غربی نشد، اما با توجه به گزارش آژانس دست این تیم از برگ‌های برنده‌ خالی شده و ادامه مذاکرات دیگر فایده‌ای ندارد.

به نظر نویسنده کیهان “حریف نه فقط در قبال این همه امتیاز برجسته و با اهمیت که مفت و مجانی از ایران به چنگ آورده است کمترین ابراز تشکری نکرده است بلکه بر میزان امتیازات باج‌خواهانه خود نیز افزوده” و بدنبال کسب امتیاز بیشتر در مذاکرات پیش روی است.

کیهان به این نتیجه رسیده است که “جماعت فتنه‌گر یک بار در فتنه ۸۸ با دست زدن به وطن‌فروشی و خیانت آشکار در پی تسلیم میهن اسلامی به بیگانگان بودند که از ملت بزرگوار ایران تودهنی سختی خوردند” و اکنون “با نفوذ در نقاط پیرامونی دولت” اندیشه “خیانت” دیگری را در سر دارند.

 

کارشناسان معتقدند هم ایران و هم کشورهای غربی زیر فشار هستند تا با رسیدن به توافق، گشایشی در بن‌بست مذاکرات هسته‌ای ایجاد کنند.

به عقیده ناظران رسیدن به توافق برای باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا اهمیت بسیاری دارد چرا که در غیر این صورت ممکن است نتواند کنگره را متقاعد کند تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع نکند.

از سوی دیگر، نرسیدن به توافق حسن روحانی را هم زیر فشار محافظه کاران قرار خواهد داد و ممکن است او حمایت آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران را از دست بدهد.

سومین دور گفتگوها پس از ریاست جمهوری حسن روحانی چهارشنبه (۲۹ آبان ماه) در ژنو انجام خواهد گرفت.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.